Półroczne staże w firmach sektora kosmicznego odbędzie 12 absolwentów studiów - laureatów II edycji konkursu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Gala konkursu odbyła się we wtorek w Warszawie.
Jak zauważył podczas wtorkowej uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski, sektor badań kosmicznych nigdzie na świecie nie rozwija się w oparciu tylko o kapitał prywatny. "W każdym kraju, który jest graczem w technologii kosmicznej, państwo jako podmiot wspiera ten sektor i wspiera rozwój tego sektora również poprzez inicjowanie tego typu konkursów czy spotkań pomiędzy firmami a najlepszymi absolwentami czy doktorantami" - dodał.
Zdaniem wiceministra w Polsce badania podstawowe są na bardzo dobrym poziomie, ale „brakowało jeszcze współpracy nauki z sektorem gospodarki”. „I to staramy się zmienić m.in. takimi programami, jak stypendia dla najlepszych badaczy, którzy mogą potem realizować swoje prace badawcze, prace wdrożeniowe w firmach” - zadeklarował.
Konkurs "Rozwój kadr sektora kosmicznego" składał się z dwóch etapów. Najpierw organizatorzy wybrali 15 firm i instytucji, w których odbywać się będą staże. Znalazły się wśród nich m.in. firmy Astronika, Blue Dot Solutions i Creotech Instruments, jak również Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP czy Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.
Drugi etap adresowany był z kolei do potencjalnych uczestników staży, w szczególności absolwentów z tytułem magistra, inżyniera lub magistra inżyniera oraz osób z otwartym przewodem doktorskim i młodych naukowców z tytułem doktora nauk technicznych, społecznych lub ekonomicznych.
Pierwsza edycja konkursu rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Jak podkreślają organizatorzy, aż 85 proc. uczestników programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbyli staże.
Patronat nad nim objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju.(PAP)
PAP - Nauka w Polsce
kflo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.