Śląskie/Mężczyzna wystawił na aukcję neolityczną siekierę

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który nielegalnie na portalu aukcyjnym chciał sprzedać trzon siekiery pochodzącej z prehistorycznej epoki - neolitu. Zatrzymanemu grozi do 5 lat więzienia.

Jak przypomnieli funkcjonariusze we wtorkowym komunikacie, w świetle przepisów każdy tego typu zabytek to własność Skarbu Państwa, a handel przedmiotami archeologicznymi jest w Polsce niedozwolony.

Na trop sprawy wpadli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zajmujący się przestępczością przeciwko zabytkom oraz dziedzictwu kulturowemu.

Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec Katowic wystawił ogłoszenie, że zamierza sprzedać trzon siekiery z kamienia pochodzącego z czasów prehistorycznych – z epoki kamienia. Jak ustalili śledczy oraz eksperci z dziedziny archeologii, trzon narzędzia był wytworzony z krzemienia pasiastego z epoki neolitu, a więc ma kilka tysięcy lat.

Czarnorynkowa wartość takiego eksponatu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy zł. Ale - zauważyli funkcjonariusze - przedmiot ma dużą wartość historyczną i powinien trafić np. do muzeum lub do innego miejsca, które wskaże wojewódzki konserwator zabytków. "Aktualnie zabytkowy eksponat przechowywany jest w Muzeum Śląskim" – podano.

49-latek zapewniał policjantów, że zabytek sam znalazł. Usłyszał zarzuty: przywłaszczenia cudzej rzeczy (bo nie miał prawa jej posiadać i powinien był przekazać ją państwu) oraz paserstwa, czyli w tym wypadku oferowania do sprzedaży nielegalnie pozyskanego zabytku archeologicznego. Za te przestępstwa z kodeksu karnego grozi mu do 5 lat więzienia.

Policjanci przypomnieli, że obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony, a jakiegokolwiek znaleziony zabytek archeologiczny – zgodnie z ustawą o ochronie zabytków – jest własnością Skarbu Państwa. O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. (PAP)

akp/ wkt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera