Sikorki wybierają sąsiadów ze względu na ich osobowość

Samce sikorek bogatek wybierają na sąsiadów osobniki o podobnej osobowości - donoszą naukowcy z University of Oxford w piśmie "Animal Behaviour".

Samce sikorek bogatek starają się wybierać na swoich sąsiadów osobniki podobne do nich pod względem osobowości - przekonali się naukowcy z Oxfordu, badając przez sześć kolejnych sezonów lęgowych populację dzikich sikorek bogatek żyjącą w lasach Wytham (Wielka Brytania).

"Z naszych badań wynika, że społeczne interakcje mogą odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu przez zwierzęta decyzji" - stwierdza główna autorka badania Katerina Johnson.

Zwyczaje te mogą odgrywać ważną rolę podczas sezonów lęgowych, kiedy agresja pomiędzy samcami sikorek osiąga najwyższy poziom - uważają badacze. Jako że samce bronią wówczas swoich terytoriów i rywalizują o względy samic, mniej śmiałe sikorki mogą unikać terenów graniczących z terytoriami agresywniejszych osobników.

Naukowcy przekonali się również, że ptakom zdarzało się wybrać gorzej położone terytorium właśnie ze względu na podobnego do nich sąsiada.

Osobowość sikorek oceniana była poprzez obserwacje ich zachowania w nowym otoczeniu: odważne ptaki chętnie je badały, podczas gdy nieśmiałe osobniki zachowywały się o wiele ostrożniej.

"Wyniki naszego badania mogą pomóc wyjaśnić ewolucję osobowości i to, dlaczego poszczególne osobniki w danej populacji zachowują się odmiennie. Zamiast preferować w procesie selekcji naturalnej jeden konkretny typ osobowości jako +najlepszy+, różne strategie zachowania mogą okazać się równie dobre - w zależności od tego, jak dobierze się przyjaciół i sąsiadów" - stwierdza Johnson.

Jak dodaje, korzyści z posiadania podobnych sąsiadów można zauważyć nie tylko wśród mniej śmiałych osobników. System ten pomaga również w przetrwaniu ptakom bardziej agresywnym: choć sąsiedzi o takich osobowościach częściej wchodzą ze sobą w konflikt, ich obecność działa odstraszająco na intruzów. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera