Uczelnie i instytucje

Trzy nowe kierunki oferuje Uniwersytet Łódzki

Ekspertów ds. rynków azjatyckich, producentów teatralnych i organizatorów widowisk oraz popularyzatorów fizyki – wykształci na trzech nowych kierunkach Uniwersytet Łódzki w roku akademickim 2017/18. Rekrutacja potrwa do 10 lipca.

O rozpoczęciu naboru na studia i nowościach w ofercie kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) przygotowanej w tym roku dla absolwentów szkół średnich poinformował podczas środowej konferencji prasowej prorektor uczelni ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.

"Rekrutacja wystartowała we wtorek w południe i pierwszy chętny zapisał się na Filmoznawstwo. Pierwszego dnia zanotowaliśmy ponad 500 rejestracji" - prof. Sławomir Cieślak. "W tym roku dla nowych studentów przygotowaliśmy ok. 21 tys. miejsc na wszystkie rodzaje studiów, w tym trzy całkowicie nowe kierunki studiów I stopnia: Popularyzacja i nauczanie fizyki, Studia azjatyckie oraz Produkcja teatralna i organizacja widowisk" – wyjaśnił.

Dodał, że utworzenie nowych kierunków to odpowiedź uczelni na rzeczywiste zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy. "Od lat otrzymujemy też sygnały od kandydatów, którzy chcą uzyskiwać umiejętności praktyczne" – podkreślił.

Studia azjatyckie zostaną utworzone na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Jak tłumaczyła dr hab. Izabela Kończak to kierunek, na którym szczególną rolę ma odgrywać nauka języków orientalnych – chińskiego, japońskiego, hindi i arabskiego oraz przekazywanie wiedzy z zakresu gospodarki, ekonomii, kultury, społeczeństwa i polityki regionu Azji, Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej.

"Jego absolwenci mogą pracować m.in. w placówkach dyplomatycznych, korporacjach transnarodowych, firmach azjatyckich, czy w roli eksportów w mediach" – wskazała.

Produkcja teatralna i organizacja widowisk prowadzone na Wydziale Filologicznym UŁ mają profil praktyczny. W związku z tym duża część zajęć ma odbywać się w formie warsztatów, które mają wykształcić u studentów umiejętności planowania, organizowania i tworzenia widowisk oraz kierowania projektami i wydarzeniami społeczno-kulturalnymi.

"Oprócz pracowników instytucji kulturalnych w sektorze publicznym, chcemy wykształcić niezależnych producentów organizujących m.in. festiwale, czy różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. Z naszych badań wynika, że tego typu profesjonalistów brakuje obecnie na rynku pracy" - powiedziała prof. Karolina Prykowska-Michalak z Katedry Dramatu i Teatru.

Program trzeciego z nowych kierunków – Popularyzacja i nauczanie fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosownej - ma wykształcić przyszłych edukatorów i popularyzatorów nauki, odnajdujących się na nowoczesnym rynku edukacyjnym. Jego absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w centrach nauki i techniki, wydawnictwach, portalach oraz placówkach edukacyjnych. Unikatowy w skali kraju kierunek studiów powstał we współpracy z potencjalnym pracodawcą dla jego przyszłych absolwentów - Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Na Studia azjatyckie dla kandydatów przygotowano 50 miejsc, na Produkcji teatralnej i organizacji widowisk – 35, a na Popularyzacji i nauczaniu fizyki wyznaczono limit 30 chętnych.

Na studia I stopnia UŁ będzie przyjmował dokumenty do 10 lipca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 18 lipca.

Prorektor łódzkiej uczelni zaznaczył, że UŁ zależy na rekrutowaniu najlepszych maturzystów, w związku z czym uczulenia zamierza uruchomić program opieki nad najzdolniejszymi uczniami szkół średnich z województwa łódzkiego.

"Na etapie nauki olimpijczycy oraz najlepsi uczniowie będą mogli korzystać z pomocy pracowników dydaktycznych uniwersytetu, którzy będą rozwijali ich zainteresowania. W ten sposób chcemy zachęcić ich do studiowania na UŁ. Zależy nam na tym, żeby trafiali do nas najlepsi kandydaci" – podkreślił prof. Cieślak.

PAP - Nauka w Polsce

bap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera