Uczelnie i instytucje

Studenci projektują ubrania dla Centrum Nauki i Techniki EC1

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektują ubrania dla pracowników powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę, ale także podkreślać bogatą historię i tradycję zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Konkurs skierowany jest do studentów oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej, a przede wszystkim Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Sponsorem nagrody w wysokości 3 tys. zł jest EC1 Łódź-Miasto Kultury, na zlecenie którego powstają projekty. Rozstrzygnięcie konkursu - w czerwcu.

Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów prof. Katarzyna Grabowska jest przekonana, że studenci zaproponują ciekawe rozwiązania, bo ich głowy są pełne oryginalnych pomysłów. "Często nas zaskakują swoją kreatywnością" – podkreśla Grabowska.

Studenci mają zaprojektować trzy rodzaje strojów: dla pracowników laboratoriów, dla obsługi technicznej ekspozycji oraz dla animatorów - pracowników działu ekspozycji EC1. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę oraz odzwierciedlać możliwości zastosowań nowoczesnych technologii włókienniczych. Jednocześnie mają podkreślać bogatą historię i tradycję miejsca, czyli zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Wszystkie projekty mają być spójne wizualnie oraz zawierać logo EC1 Łódź – Miasto Kultury i ewentualnie inne elementy identyfikacji wizualnej.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1, ma ruszyć jesienią tego roku. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje.

Kolejna ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych, a trzecia - "Mikroświat i Makroświat" - zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad tym, co jest niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem.

Centrum ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdzie się w nim w sumie ponad 140 różnych instalacji, z których praktycznie każda będzie interaktywna. W sferycznym kinie 3D będzie można zobaczyć z bliska odległe gwiazdy, a na dużym bezszwowym ekranie prezentowane będą zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble\'a. W łódzkim centrum będzie można np. wejść na długi most i wprawić go własnym ruchem w rezonans, pobawić się symulacją sterowania elektrownią atomową czy poznać zasadę działania kolejki magnetycznej, której wagoniki unoszą się w powietrzu.

Szacuje się, że przy pełnej zdolności łódzkie CNiT EC1 odwiedzać może ponad 430 tys. osób rocznie. (PAP Life)

szu/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

  • 14.01.2025. PAP/Albert Zawada

    Wiceministra nauki: w ustawie o szkolnictwie wyższym chcemy uwzględnić walkę z mobbingiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera