Wielka Rafa wyblakła jak nigdy dotąd

Bezprecedensowe blaknięcie koralowców objęło aż dwie trzecie Wielkiej Rafy Koralowej – informuje „Nature”.

Wielka Rafa Koralowa – największa na świecie struktura stworzona przez żywe organizmy - jest położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. Tworzą ją tysiące mniejszych raf, rozciągających się od północnego krańca Queenslandu do okolic miasta Bundaberg. W roku 1981 Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W opinii specjalistów Rafa jest rejonem o największej bioróżnorodności spośród wpisanych na tę listę i ma ogromne znaczenie – nie tylko naukowe.

Jak wykazały wykonywane z powietrza zdjęcia, blakniecie koralowców dotknęło w ostatnich latach dwie trzecie całej rafy na przestrzeni 1,5 tys. kilometrów. Po raz pierwszy zniszczenia powtórzyły się w dwóch kolejnych latach. Koralowce blakną, gdy - pod wpływem zbyt wysokiej temperatury - tracą symbiotyczne glony, nadające im kolor.

Do najnowszych zniszczeń doszło bez udziału El Nino, zjawiska pogodowego, które wcześniej uważano za jedną z przyczyn blaknięcia koralowców. Uszkodzona została przede wszystkim środkowa część, wcześniej dominowały zniszczenia części północnej (a więc najbliższej równika). Część południowa jest w najlepszym stanie.

Eksperci obawiają się, że szanse na odtworzenie uszkodzonych fragmentów rafy są niewielkie - odnowa to wieloletni proces, zaś ciągły stres prowadzi do zagłady koralowców. Rafie mogłoby pomóc tylko globalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przejście od paliw kopalnych do odnawialnych – nie wystarczą lokalne inicjatywy w rodzaju ograniczenia połowów ryb czy poprawy jakości wody. Blaknięcie odnotowano nawet w ściśle chronionych rezerwatach, gdzie woda jest wyjątkowo czysta. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera