Uczelnie i instytucje

MNiSW przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka

Resort nauki przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister nauki Aleksander Bobko. Problemy ze stypendium socjalnym dla takich osób zgłosili w pytaniu poselskim przedstawiciele Kukiz’15.

Poseł Józef Brynkus (Kukiz\'15) alarmował, że uczelnie wyższe „odmawiają przyznania stypendium socjalnego obcokrajowcom legitymującym się kartą pobytu z adnotacją +dostęp do rynku pracy+".

Wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, warunkiem wydania cudzoziemcowi takiej karty pobytu jest m.in. zwrócenie przez niego Karty Polaka. "Urzędy wojewódzkie słusznie zatem nakazują studentom zwrot dokumentu" - powiedział. Dodał jednak, że wtedy osoby te, jeśli studiują w Polsce, tracą prawa do stypendium socjalnego na uczelni.

Zdaniem Brynkusa to sytuacja istotna np. w kontekście konfliktu na Ukrainie. "Wielu młodych ludzi z tego kraju, mających polskie korzenie, podejmuje studia w Polsce, a więc problematyka dostępu do stypendium socjalnego jawi się jako powszechna i dotycząca wielu polskich uczelni wyższych" - ocenił.

Z kolei poseł Sylwester Chruszcz (Kukiz\'15) zauważył, że ten problem pojawił się „niedawno, ale masowo na ścianie wschodniej". Dodał, że chodzi o takie ośrodki akademickie jak Rzeszów, Przemyśl czy Kraków. Wyjaśnił, że sygnały w tej sprawie docierają od rektorów i organizacji studenckich.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko potwierdził, że osoby z innym obywatelstwem, które studiują w Polsce i posiadają Kartę Polaka oraz cudzoziemcy studiujący na zasadach obowiązujących obywateli polskich, są uprawnieni do pobierania stypendiów, m.in. socjalnych. "Natomiast jeżeli osoba rezygnuje z Karty Polaka – (…) jej status się zmienia i studiuje na zasadach przewidzianych dla obywateli państw (...) trzecich - przepisy są jednoznaczne: stypendia socjalne i pomoc z funduszy pomocy socjalnej dla studentów już jej nie przysługuje" - poinformował. Wyjaśnił, że żeby to się zmieniło, musiałaby nastąpić zmiana przepisów.

Zaznaczył, że studenci np. z Kartą Polaka korzystają z funduszy pomocowych, które przydzielają uczelnie. "Nie mamy wiedzy, jakiej wysokości pomoc jest kierowana do tych osób. To się dzieje na poziomie uczelni" - powiedział.

"Ten sygnał jest ważny. Wyobrażam sobie, że możliwość studiowania i pracy jest istotna" - skomentował wiceminister.

"Mogę zadeklarować, że będę zlecał, by tą sprawą się zainteresować" – zapowiedział Bobko. Dodał, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spróbuje określić skalę zjawiska. Nie wykluczył też, że tę sprawę jego resort spróbuje uwzględnić w planowanych reformach dotyczących szkolnictwa wyższego.

Posłowie Kukiz\'15 zasugerowali, że powinna wystarczyć tylko zmiana interpretacji istniejących przepisów, na której zyskaliby studenci z kartą pobytu z adnotacją: "dostęp do rynku pracy". Bobko zadeklarował, że jego resort przygotuje w tej sprawie odpowiedź na piśmie. "Będziemy starali się zareagować" – zapewnił.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera