Uczelnie i instytucje

Za 2,5 roku bielscy studenci skorzystają z nowej hali sportowej

Hala sportowa z zapleczem powstanie w ciągu 2,5 roku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Uczelnia dotychczas dysponowała przestarzałym obiektem. W poniedziałek minister nauki Jarosław Gowin podpisał umowę finansowania inwestycji.

Budowa hali z zapleczem rozpocznie się w drugim kwartale br., a zakończy w trzecim kwartale 2019 r. Zostanie wzniesiona w kampusie akademii, położonym na bielskich Błoniach. "To będzie nowoczesna hala sportowa. Dotychczas dysponowaliśmy obiektem sprzed ponad 30 lat, który nie spełniał wymogów prowadzenia zajęć. Teraz będą nowoczesne siłownie i pełne zaplecze. Będą też trybuny" – powiedział rektor Akademii prof. Jarosław Janicki.

Rektor dodał, że szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 9,4 mln zł, z czego 7,5 mln zł przekaże resort nauki i szkolnictwa wyższego. Reszta to wkład własny uczelni.

Minister Gowin podczas spotkania z senatem bielskiej uczelni mówił, że rząd w dziedzinie nauki kierować się chce zasadą zrównoważonego rozwoju. "To, że potrzebujemy uczelni, które będą się sytuowały w rankingach światowych wyżej, niż w piątej setce - a mam nadzieję, że w ciągu paru lat będą takie, które awansują do czwartej, a nawet trzeciej setki - nie może przesłonić znaczenia uczelni, jak bielska ATH. Z jednej strony dysponują one dużym potencjałem naukowym i są partnerem dla przemysłu (…), a z drugiej trudno przecenić ich rolę kulturotwórczą i elitotwórczą" – powiedział Jarosław Gowin.

Minister wyraził nadzieję, że dzięki inwestycji nie tylko uczelnia będzie się rozwijała, ale także jej studenci. "Należy pamiętać nie tylko o formowaniu umysłów, ale także dbać o tężyznę fizyczną" – dodał.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ok. 6 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera