Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
13.02.2017 aktualizacja 13.02.2017

Szczecin/ Uczelnia wykształci kadry dla Grupy Azoty Police

Kolejną umowę ws. kształcenia studentów, którzy mają w przyszłości zasilić kadrę na potrzeby instalacji do produkcji propylenu w Policach, podpisały w piątek: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, PDH Polska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Przedsięwzięcie zakłada kształcenie na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa w specjalności inżynieria procesów wytwarzania olefin. Podpisane w Szczecinie porozumienie ma związek z prowadzoną przez Grupę Azoty Police oraz PDH Polska inwestycją - budową w Policach instalacji do produkcji propylenu. Zakłady potrzebują wysoko wykwalifikowanej kadry, którą ma dostarczyć uczelnia.

"Bliskie relacje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT) to nasz żywotny interes, ponieważ potrzebujemy kadry o gruntownej wiedzy, ale także praktycznym doświadczeniu" - powiedział prezes zarządu Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki.

Z kolei dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT prof. Ryszard Kaleńczuk podkreślał, że korzyści dla uczelni są oczywiste. "Uzyskujemy możliwość kształcenia naszych studentów z dostępem do najnowocześniejszych technologii w firmie wiodącej w branży chemicznej" - dodał.

Według Wardackiego, z uwagi na obecną strukturę zatrudnienia w Policach, w której istotny udział mają pracownicy udający się niebawem na emeryturę, współpraca z ZUT pomoże obsadzić nie tylko nową instalację, ale także pozyskać pracowników w miejsce odchodzących ludzi.

Wardacki dodał także, że dla studentów, którzy skończą studia zanim ruszy instalacja PDH, znajdą się miejsca pracy w polickiej spółce, które pozwolą nabyć im doświadczenie.

"Liczę także, że niektórzy absolwenci stworzą start-upy, z którymi spółka mogłaby w przyszłości współpracować" - powiedział. Jak zapewnił, Grupa Azoty planuje przeznaczyć środki na wsparcie tego typu działalności.

Nowa instalacja pozwoli wytwarzać propylen, który jest obecnie importowany - powiedział wiceprezes spółki PDH Polska dr Artur Więznowski. Przypomniał, że obecnie prowadzone jest studium wykonalności inwestycji rozszerzone o możliwość produkcji polipropylenu. "Na rynku nie ma wystarczającej liczby specjalistów, stąd współpraca z ZUT, która daje możliwość zdobycia odpowiednich kwalifikacji" - dodał.

Więznowski wyraził nadzieję, że gdy w 2021 r. ruszy nowa instalacja, będzie miała zespół specjalistów z odpowiednim doświadczeniem.

Osoby, które podejmą studia, mogą liczyć m.in. na stypendia fundowane przez PDH Polska, a po zakończeniu kształcenia także na staże zawodowe czy zatrudnienie. Studia stacjonarne drugiego stopnia rozpoczną się od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 i potrwają trzy semestry. Do 14 lutego br. trwa rekrutacja studentów.

Na ZUT powstają już prace magisterskie "zamówione" wcześniej przez polickie zakłady; pierwsze będą bronione w czerwcu br. To efekt pierwszego porozumienia podpisanego przez wyżej wymienione podmioty.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 2,4 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Spółka PDH Polska S.A. została powołana przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police do budowy instalacji propylenu metodą PDH. Budowa instalacji to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty. W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy ma pracować ok. 1 tys. pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie może w niej znaleźć ok. 200 osób. (PAP)

res/ son/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024