Uczelnie i instytucje

Kolejne polskie uczelnie będą współpracować z Tauronem

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie i we Wrocławiu – to kolejne polskie uczelnie, które będą współpracować z Grupą Tauron m.in. poprzez organizację praktyk i staży dla studentów oraz prowadząc wspólne projekty badawcze.

W piątek w Katowicach przedstawiciele władz tych uczelni oraz Grupy Tauron podpisali w tej sprawie listy intencyjne.

W ramach współpracy realizowane mają być inicjatywy dotyczące m.in. organizowania praktyk i staży studenckich, współpracy z biurami karier i organizacjami studenckimi, realizacji wspólnych projektów badawczych, unowocześnienia procesów dydaktycznych i programów kształcenia, umożliwiania studentom realizacji tematów prac dyplomowych na bazie zasobów Taurona, a także zatrudniania studentów i absolwentów oraz współorganizowania studiów podyplomowych czy doktoranckich.

Wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia Kamil Kamiński zaznaczył, że choć Grupa od lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi, teraz działania te mają być pogłębione.

"Naszą intencją jest taka współpraca z ośrodkami akademickimi, która pozwoli na skuteczne zapobieganie powstawaniu luki kompetencyjnej i da szansę pozyskać oraz wykreować kapitał ludzki, który będzie miał świadomość wyzwań stojących przed energetyką jutra" – powiedział Kamiński.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. inż. Andrzej Chochół, prof. UEK podkreślił, że studenci w trakcie swej nauki powinni zdobywać nie tylko wiedzę, ale i umiejętności oraz kompetencje. "Wiedza jest powszechnie dostępna (...), ale umiejętności i kompetencje nabiera się właśnie poprzez praktyczne działania i dlatego bardzo zależy nam na zbliżeniu się z różnymi przedsiębiorstwami, ważnymi instytucjami gospodarczymi" – mówił.

Ponadto, w ocenie rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. dr. hab. Andrzeja Kalety, doświadczenie zdobywane podczas praktyk bądź staży już w czasie studiów pozwoli młodym ludziom lepiej przygotować się do wejścia na rynek.

Z kolei dr hab. Maria Próchnicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wskazała na zmianę podejścia we współpracy uczelni z biznesem, która – w jej ocenie – nie jest już incydentalna, a nabiera charakteru systemowego.

Dotąd Grupa Tauron zawarła już 13 takich umów z polskimi uczelniami m.in. z Politechnikami: Warszawską, Wrocławską, Krakowską i Śląską, a także z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Łącznie Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi, w tym także ze średnimi i zawodowymi szkołami, m.in. organizując wizyty edukacyjne dla uczniów (np. na stacjach elektroenergetycznych), panele dyskusyjne i prelekcje dla uczniów i nauczycieli. W ub. r. z oferty praktyk i staży skorzystało ponad tysiąc osób.

Grupa Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej – spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w kraju.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera