Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało cztery średniowieczne topory i naszyjnik z brązu sprzed ok. 2,5 tys. lat. Cenne artefakty odnaleziono podczas oczyszczania przez saperów terenów powojskowych, którymi zarządzają obecnie Lasy Państwowe.
Tegoroczne nabytki będzie można oglądać na wystawie od 16 stycznia. "To dla nas prawdziwe rarytasy, bo nasza placówka jest bardzo uboga w eksponaty archeologiczne i większość wypożyczamy z muzeum w Olsztynie" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej dr Aneta Karwowska.
Artefakty zostały wydobyte z ziemi na terenie nadleśnictwa Wipsowo podczas oczyszczania lasów z pocisków artyleryjskich pozostałych po II wojnie światowej. Według Agaty Trzop-Szczypiorskiej, która prowadziła nadzór archeologiczny nad tymi pracami, topory pochodzą z XIV-XV w., czyli późnego średniowiecza.
Jak mówiła, znaleziono je w niewielkiej odległości od siebie; trzy w jednym miejscu, czwarty ok. 20 m dalej. Każdy z nich ma inny kształt, wagę i rozmiary. "Trudno jednoznacznie określić czy były to topory bojowe, czy używano ich także jako narzędzi ciesielskich, szczególnie, że jeden z nich ma kształt dotychczas nieznany z opracowań naukowych poświęconych tego typu narzędziom" - wyjaśniła.
Archeolog przekazała również do muzeum świetnie zachowany naszyjnik, datowany na późną epokę brązu lub wczesną epokę żelaza, czyli VI-V w. p.n.e. "To obręcz wykonana z brązowej taśmy, zdobiona ornamentem i wyposażona w zapięcie w formie haczyków" - powiedziała PAP.
Podobne prace saperskie prowadzono w latach 2014-15 na terenie 58 z 430 nadleśnictw w całej Polsce. Oczyszczono wówczas z 1,5 mln sztuk niewybuchów i niewypałów blisko 30 tys. ha lasów na terenach, które w przeszłości wykorzystywane były przez wojsko. Projekt "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe" kosztował 130 mln zł i został sfinansowany ze środków UE.
W trakcie poszukiwań - prowadzonych przez saperów pod nadzorem archeologów - odnajdywano też cenne zabytkowe przedmioty. Np. w nadleśnictwie Okonek natrafiono na skarb złożony z 12 ozdób datowanych na IX-VIII w. p.n.e. Znajdowano również ciekawe militaria - w nadleśnictwie Koszęcin odkryto niemiecki czołg z II wojny św. i bombę lotniczą wypełnioną ulotkami namawiającymi Niemców do poddania, a w nadleśnictwie Żołędowo - działko MG 151/20 z samolotu Luftwaffe.
PAP - Nauka w Polsce
mbo/ sta/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.