Zięba liderką polskiej edycji Europejskich Dni Ptaków

Zięba zwyciężyła w polskiej edycji Europejskich Dni Ptaków 2016. Zaobserwowano ją ponad 122 tys. razy. Dwa kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio: szpak i bogatka.

Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez stowarzyszenie BirdLife International w całej Europie i Azji Centralnej. W tym roku ludzie z 36 państw – od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan - wspólnie obserwowali, poznawali trasy przelotu i dowiadywali się więcej o niebezpieczeństwach, jakie mogą spotkać ptaki podczas jesiennych podróży. W Polsce z tej okazji odbyło się 150 spacerów i innych wydarzeń.

"We wstępnych wynikach Europejskich Dni Ptaków w Polsce prowadził szpak. Po podliczeniu wszystkich wyników nadesłanych później – pierwsze miejsce skradła mu jednak zięba. Na Mierzei Wiślanej w czasie Ptasiego Pikniku zaobserwowano aż 121 tysięcy osobników tego gatunku i to zięba ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji najliczniej obserwowanych ptaków" - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Ostatecznie ziębę zaobserwowano ponad 122 tys. razy. Zajmującego drugie miejsce w klasyfikacji szpaka - ponad 38 tys. razy, a kolejną bogatkę - 15 tys. razy. W pierwszej piątce znalazły się również: krzyżówka - ponad 14 tys. obserwacji i czajka - ponad 10 tys. obserwacji. Na liście dziesięciu najczęściej obserwowanych ptaków znalazły się także: gęgawa, łyska, śmieszka, modraszka, cyraneczka.

Ogromne stada zięby i szpaków były obserwowane w wielu krajach, co uczyniło je dwoma najczęściej obserwowanymi gatunkami podczas tegorocznej edycji EDP. W czterdziestu państwach Europy i Azji Środkowej zaobserwowano w sumie 5,8 mln wędrownych ptaków, a we wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 24 tys. osób. (PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera