
Dowód świadczący o istnieniu nieznanych do tej pory grobowców na nekropoli wysokich dostojników królewskich Qubbet el-Hawa w Asuanie przedstawiło w środę Ministerstwo Starożytności Egiptu - ma być nim monumentalny kamienny mur.
Nekropola Qubbet el-Hawa znajduje się nieopodal zachodniego brzegu Nilu w Asuanie. Stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych w tym górnoegipskim mieście. Fasady skalnych grobowców nocą są podświetlone i prezentują się imponująco ze wschodniego brzegu Nilu.
O istnieniu nieznanych do tej pory miejsc ostatecznego spoczynku ma świadczyć znalezisko w postaci muru wzniesionego z kamieni, który przylega do ściany skalnej, w której wykuwano kilka tysięcy lat temu grobowce.
Niespodziewanego odkrycia dokonano w pobliżu ścieżki turystycznej, która wiedzie do innych grobowców wielmożów w północnej części nekropolii Qubbet el-Hawa - wyjaśnił w nadesłanym komunikacie dr Mahmoud Afifi z Działu Starożytności Egipskich Ministerstwa Starożytności Egiptu.
Znaleziska dokonała połączona misja archeologiczna Uniwersytetu w Birmingham i Egypt Exploration Society pod kierunkiem dr. Martina Bommasa. W ocenie jednego z badaczy, Esama Nagy\'ego nowe znalezisko może zmienić dotychczasową wizję na temat wyglądu tego starożytnego cmentarza.
Zdaniem dr. Afifiego nowo odkryty mur miał m.in. za zadanie wspieranie stoku, w którym na kilku poziomach wykuto grobowce. Do najbardziej znanych zalicza się ten należący do Harchufa - gubernatora Asuanu sprzed ponad 4200 lat. Jego biografia wykuta w fasadzie grobowca opisuje m.in. łupy, które przywiózł z dalekiej wyprawy do Nubii.
Lokalizacja muru sugeruje archeologom, że w jego pobliżu znajdują się kolejne groby. W ocenie dyrektora generalnego zabytków Asuanu i Nubii, Essama Salamy, ich odkrycie jest tylko kwestią czasu.
Najstarszy fragment muru pochodzi z okresu panowania faraona Pepiego II (2278-2184 lat p.n.e.) w czasach VI dynastii. Badacze oszacowali wiek konstrukcji na podstawie fragmentów naczyń ceramicznych odkrytych w jego zaprawie. W dalszej jego części są też późniejsze - z I Okresu Przejściowego (2181-2055 lat p.n.e.) i czasów Średniego Państwa (2055-1650 lat p.n.e.) - co świadczyć ma zdaniem naukowców o powiększeniu zasięgu cmentarzyska w kolejnych stuleciach.
Naukowcy planują w czasie kolejnych sezonów wykopalisk odsłonić mur na całej jego długości. (PAP)
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.