15.07.2020
PL EN
15.12.2016 aktualizacja 15.12.2016

Media: sąd odnowił licencję Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu

Sąd w Moskwie wstrzymał we wtorek obowiązywanie decyzji ws. utraty licencji przez Uniwersytet Europejski w Petersburgu - podał "Kommiersant". Wcześniej licencję tej jednej z najważniejszych w Rosji niepaństwowych uczelni wstrzymał państwowy urząd Rosobrnadzor.

"Kommiersant" podał wiadomość o wstrzymaniu tej decyzji, powołując się na źródło na uczelni. W praktyce decyzja sądu oznacza, że uniwersytet może pracować w zwykłym trybie do czasu rozpatrzenia jego odwołania od decyzji Rosobrnadzoru. Teraz placówka nie musi - jak wcześniej podawano - skierować do 14 grudnia swych studentów do innych uczelni w Petersburgu.

9 grudnia Rosobrnadzor (Federalna Służba Nadzoru w Sferze Edukacji i Nauki) cofnął licencję Uniwersytetowi Europejskiemu, co oznaczało pozbawienie go prawa do jakiejkolwiek działalności edukacyjnej. Było to następstwem kontroli przeprowadzonej na uczelni. "Kommiersant" określił jako możliwe przyczyny problemów uczelni przyszłą renowację jej siedziby - historycznego pałacu, a także udział ekspertów uniwersytetu w pracy Centrum Analiz Strategicznych (CSR), dotyczącej reformy organów ochrony prawa.

Pracami CSR kieruje były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin. W rozmowie z "Kommiersantem" Kudrin nie chciał łączyć problemów uczelni z pracami ośrodka.

Uniwersytet Europejski w Petersburgu, założony w 1994 roku przy wsparciu ówczesnego demokratycznego mera miasta Anatolija Sobczaka, specjalizuje się w naukach historycznych, politycznych i społecznych. Wykłada na nim około 150 naukowców (w tym - 90 etatowych). Jak podkreśla "Kommiersant", to jedna z niewielu humanistycznych uczelni w Rosji, której prace badawcze są znane za granicą.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Copyright © Fundacja PAP 2020