Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.01.2022
PL EN
09.12.2016 aktualizacja 09.12.2016

Białystok/Wręczono nagrody naukowe Uniwersytetu Medycznego

Autorzy badań naukowych m.in. nad nowymi mechanizmami, które regulują pracę układu immunologicznego człowieka czy też o problemach w nefrologii, dostali w czwartek nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Białostocka uczelnia medyczna należy do najlepszych tego typu w Polsce. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Rektor nagrodził w czwartek ponad trzystu nauczycieli akademickich za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, głównie tych, którzy mają najwięcej najwyżej punktowanych prestiżowych publikacji naukowych oraz zdobywają najwięcej funduszy zewnętrznych na badania naukowe. Łączna pula nagród to ponad 1 mln zł.

Pięć głównych nagród przypadło nefrologom prof. Annie Wasilewskiej i prof. Jolancie Małyszko, dr Katarzynie Niemirowicz zajmującej się nanobiomedycyną oraz prorektorom prof. Marcinowi Moniuszko (medycyna regeneracyjna i immunoregulacja) i prof. Adrianowi Chabowskiemu (fizjoterapia).

Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział dziennikarzom, że głównym kierunkiem, na który stawia uczelnia, jest tzw. medycyna spersonalizowana, czyli szukanie metod leczenia dopasowanych indywidulanie do pacjenta. Na uczelni prowadzone są związane z tym badania.

Jak mówił rektor, badania mają na celu znalezienie terapii, która dla danego pacjenta jest najbardziej korzystna, ale też "wiele badań dotyczy patogenezy chorób, wczesnego wykrywania". Badanie ludzkiego genomu, diagnostyka nowotworów, choroby cywilizacyjne - to priorytety badań.

"W dzisiejszych czasach okazało się, że szereg terapii wielu chorób, w tym chorób nowotworowych, powinno się opierać nie tylko na zwalczaniu nowotworu, ale bardziej na uruchomieniu odpowiedzi immunologicznej, czyli wyzwoleniu tej własnej odpowiedzi immunologicznej (organizmu - przyp. PAP), która byłaby w stanie poradzić sobie sama z szeregiem chorób" - powiedział prof. Marcin Moniuszko. Dodał, że takie podejście "diametralnie" zmieniło np. leczenie chorych na czerniaka czy raka płuc, choć nie wszyscy pacjenci mają dostęp do takiego leczenia.

"W naszych badaniach skupiamy się również na medycynie spersonalizowanej. Zastosowanie nanotechnologii umożliwia dostarczenie konkretnych leków w konkretne miejsce, dzięki czemu omijamy działania niepożądane tych substancji" - powiedziała dr Katarzyna Niemirowicz, która realizuje m.in. grant Naukowej Fundacji Polpharmy dla młodych naukowców, jest też stypendystką programu Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Nagrodę dostała także m.in. nefrolog prof. Jolanta Małyszko, która zajmuje się powikłaniami sercowo-naczyniowymi u pacjentów z chorobami nerek. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi gremiami naukowymi. "Pracę nerek jesteśmy w stanie zastąpić chemodializą, przeszczepem nerki, niestety nasi chorzy umierają z powodów sercowo-naczyniowych. (...) Staramy się zrozumieć, dlaczego pacjenci z chorobami nerek umierają na serce" - powiedziała prof. Małyszko.

Badaczka dodała, że wiąże się z tym m.in. niedokrwistość. "Niedokrwistość jest cechą charakterystyczną przewlekłej choroby nerek, ale również chorób serca. Do tego dołącza niedobór żelaza" - mówi prof. Małyszko, która zajmuje się również tymi zagadnieniami. Według niej w nauce najbardziej interesujące są "pogranicza" zagadnień, bo są atrakcyjne szczególnie we współpracy interdyscyplinarnej.

Rektor prof. Krętowski podkreślał, że poziom nauki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rośnie, przybywa publikacji zagranicznych indeksowanych na tzw. liście filadelfijskiej i jakość tych publikacji jest coraz lepsza, co przekłada się na wzrost liczby cytowań. Według rektora UMB ma największą liczbę cytowań za ostatnie pięć lat spośród wszystkich polskich uczelni.

UMB kształci ok. 4,6 tys. studentów na 14 kierunkach, w tym 300 studentów na studiach w języku angielskim. (PAP)

kow/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022