Badania nad przebijalnością pancerzy, pocisk podkalibrowy, system badania struktury płatowców, modułowy system trałowy, zestaw modyfikacyjny do kamer termowizyjnych i system wspomagający lądowanie samolotów - to projekty naukowe wyróżnione w czwartek przez wiceszefa MON Wojciecha Fałkowskiego.
"Dzisiaj mówimy o tym, co policzalne i dokładnie mierzalne, o sferze techniki, technologii i nauk ścisłych. Bez tego nie ma współczesnej gospodarki, nie ma współczesnego państwa i nie ma cywilizacji" - powiedział wiceminister, który wręczył nagrody laureatom IV konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. Wyróżnienia odebrali członkowie zespołów badawczych z instytutów naukowych i przedsiębiorstw.
Podkreślił znaczenie pracy zespołowej i naukowej rywalizacji. "Obronność jest częścią państwa, a to państwo funkcjonuje na płaszczyźnie cywilizacyjnej, która utrzyma się tylko wtedy, kiedy będzie rozwój techniki, poziomu życia i całej sfery niedefiniowalnej, sfery moralności, sfery ducha, sfery związanej z podstawowymi wartościami" - mówił Fałkowski.
Nagrodę w kategorii najlepszej pracy naukowej lub rozwojowej otrzymał zespół z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za własny projekt badawczy dotyczący penetracji pancerzy przez pociski podkalibrowe z penetratorem jednolitym i segmentowym.
Także WITU w konsorcjum ze spółką Mesko został nagrodzony za skonstruowanie pocisku 120 mm z nowego typu podkalibrowym penetratorem. Ta amunicja jest już produkowana seryjnie do czołgów Leopard 2A4 i 2A5.
"Prace dotyczące wytrzymałości konstrukcji pocisku trwały od 2004 r., zakończenie prac badawczych i wdrożeniowych zbiegło się z konfliktem rosyjsko-ukraińskim" - powiedział współautor projektu ppłk dr hab. Marek Magier z WITU. Opracowano pocisk do przebijania wielowarstwowych pancerzy współczesnych czołgów. Jak wyjaśnił ppłk Magier, połączenie segmentów penetratora tuleją o pewnej elastyczności zapobiega złamaniu się pocisku w kontakcie z pancerzem. Docelowo producent ma dostarczyć wojsku 13 tys. takich pocisków, dotychczas dostarczono ponad połowę z tej liczby.
Inny nagrodzony projekt to system monitorowania i prognozy stanu technicznego struktury statku powietrznego z wykorzystaniem sieci czujników i systemu eksperckiego. Projekt Europejskiej Agencji Obrony (EDA) został zgłoszony przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, a w skład konsorcjum weszły także AGH, WZL Nr 1, Politechnika Mediolańska, produkująca śmigłowce grupa AgustaWestland i hiszpański instytut lotnictwa (Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial - INTA).
Kolejny międzynarodowy projekt EDA to modułowy lekki system trałowy MLM zgłoszony przez OBR Centrum Techniki Morskiej, zrealizowany przez konsorcjum z udziałem Norwegii, Francji, Włoch i Polski.
Przemysłowe Centrum Optyki zostało nagrodzone za zestaw modyfikacyjny kamery termowizyjnej KLW-1 zgłoszony przez WAT.(PAP)
brw/ karo/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.