Planetarium słupskich licealistów czeka na wsparcie internautów

Licealiści ze Słupska zbudowali własne, mobilne planetarium, w którym może zmieścić się nawet 30 osób. Teraz swój pomysł mogą zaprezentować podczas konferencji na Uniwersytecie Stanforda w USA. Na razie jednak zbierają fundusze na wyjazd do Stanów.

W planetarium przygotowanym przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego ze Słupska mieści się nawet 30 osób. Kopuła planetarium ma 6 metrów.

Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy Wojciech Karcz - dziś pracownik Centrum Nauki Kopernik - był uczniem liceum. Efektem jego zamiłowania do wyzwań konstrukcyjnych był np. dziesięciometrowy, foliowy miś i wahadło Foucault. Miesiąc przed maturą postanowił stworzyć w pełni funkcjonalne planetarium. Sześciometrowa kopuła powstała w całości z kartonu, a projektor gwiazd zasilano starym akumulatorem od Fiata 126p.

Teraz Wojciech Karcz powtórzył ten projekt z obecnymi licealistami właśnie z I LO ze Słupska, korzystając z aktualnie dostępnych technologii. Kopuła słupskiego planetarium wykonana została z rurek PVC, okrytych starym spadochronem i wyciemnionych folią. Do stworzenia projektora gwiazdowego wykorzystano zwykły projektor cyfrowy i wypukłe lustro. Planetarium jest mobilne – można je łatwo demontować i montować w dowolnym miejscu. Kosztowało ok. 1,5 tys. zł, a prace trwały około trzech tygodni.

Swoje planetarium licealiści przedstawili podczas czerwcowej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów - IPS, która odbyła się w Warszawie. "W trakcie naszych projekcji odwiedzili nas ludzie z całego świata, w tym przedstawiciele Stanford University, którzy zaprosili nas na konferencję >Fablearn<. Planowany wyjazd może stanowić niepowtarzalną szansę w naszym rozwoju naukowym i będzie wyjątkową okazją do zaprezentowania i rozpowszechniania efektów naszej oryginalnej oraz innowacyjnej pracy światowej społeczności" - wyjaśniają licealiści.

Podczas konferencji w Stanfordzie licealiści mają poprowadzić warsztat, podczas którego wspólnie z uczestnikami zbudują planetarium według własnego projektu. "Chcemy pokazać międzynarodowej społeczności nauczycieli oraz edukatorów, że tego typu projekt jest świetnym narzędziem służącym do nauczania fizyki, astronomii czy matematyki w bardzo ciekawy sposób" - piszą twórcy planetarium.

Aby sfinansować wyjazd grupy do USA, twórcy mobilnego planetarium uruchomili kampanię crowdfundingową, w której do 7 października chcieliby zebrać 28 tys. zł.

Więcej na temat projektu oraz prowadzonej akcji społecznościowej zbiórki funduszy można przeczytać na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/planetarium-ze-slupska-jedzie-na-stanford

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    PIE: 3,68 mln Polaków pracuje w zawodach najbardziej narażonych na wpływ AI

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Przegalińska: powinniśmy mieć prawo do bycia zapomnianym przez AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera