Znany fizyk opowie o poszukiwaniach życia we Wszechświecie

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Odpowiedzi na to pytanie - podczas wykładu otwartego - będzie szukał światowej sławy fizyk – prof. Paul C.W. Davies. Wykład odbędzie się w czwartek, 15 września, w Akademii Morskiej w Szczecinie, ale będzie można go też śledzić on-line.

Wykład organizują Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska oraz szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Podczas spotkania prof. Paul C.W. Davies omówi główne możliwości oraz wyzwania związane z dalszymi etapami poszukiwania sygnałów od cywilizacji pozaziemskich w oparciu o swoją najnowszą książkę "Upiorna cisza" ("Eerie silence").

Profesor jest laureatem Nagrody Templetona z roku 1995 oraz członkiem Komitetu Sterującego Projektu SETI - Poszukiwania Życia Pozaziemskiego. Pracuje obecnie w Centrum Fundamentalnych Koncepcji w Nauce na Uniwersytecie Arizona w USA. Jest autorem wielu książek popularnonaukowych m.in. wydanej w języku polskim „Bóg i nowa fizyka”.

Davies zajmuje się głównie fizyką teoretyczną i kosmologią, ale jego zainteresowania sięgają także genezy życia we Wszechświecie, medycyny nowotworów oraz filozofii nauki. Jest zwolennikiem podróży w jedną stronę na Marsa, a od 2005 pracuje w projekcie SETI, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, ale których autorem nie jest człowiek. Profesor jest przekonany o istnieniu życia pozaziemskiego i możliwości jego dotarcia w przeszłości na Ziemię, sugeruje poszukiwanie jego śladów w ekstremalnych środowiskach takich jak pustynie, słone jeziora czy wulkany.

Wykład odbędzie się w czwartek - 15 września, o godz. 18.30 w Akademii Morskiej w Szczecinie, przy ul. Szczerbcowej 4. Wykład będzie miał charakter otwarty, wygłaszany będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym oraz transmisją on-line live.

Wykład odbędzie się w ramach międzynarodowej konferencji “Varying Constants and Fundamental Cosmology” – VARCOSMOFUN\'16 (Zmienne stałe fizyki i kosmologia fundamentalna) organizowanej przez Szczecińską Grupę Kosmologiczną Instytutu Fizyki US w dniach 12-17 września.

Celem konferencji jest zgromadzenie specjalistów w zakresie badania problemów dynamicznych (zmiennych w czasie i przestrzeni) stałych fizyki oraz kosmologii fundamentalnej i multiwszechświata.

Organizatorami międzynarodowej konferencji są: Uniwersytet Szczeciński, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Kraków), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (Świerk) oraz Akademia Morska w Szczecinie. Konferencja naukowa ma charakter zamknięty.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera