W Krakowie trwa montaż inteligentnego oświetlenia

W Krakowie trwa montaż specjalnego, inteligentnego oświetlenia, którego intensywność będzie dostosowywana do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego i natężenia ruchu – poinformował krakowski magistrat.

Do końca sierpnia już ponad tysiąc lamp zastąpiło stare. Łącznie w mieście do końca listopada zamontowanych zostanie 3768 nowoczesnych punktów świetlnych, zlokalizowanych w rejonie Alej Trzech Wieszczów i Starego Miasta, Salwatora, Łobzowa, Bronowic, na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

Montaż nowoczesnego oświetlenia to innowacyjny projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pilotażowy projekt obejmuje nie tylko montaż lamp, ale także przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania światłem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem.

Jego efekty mogą przełożyć się w przyszłości na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.

Podsumowaniem projektu będą trzy konferencje, które Akademia Górniczo-Hutnicza zorganizuje pod koniec września, października i listopada. (PAP)

hp/ jzi/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera