Sztuczne oświetlenie może być groźne dla zdrowia

Wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia może powodować zbyt częste przebywanie w sztucznym oświetleniu - do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili długotrwałe eksperymenty na myszach. Swoje ustalenia opublikowali w "Current Biology".

"Nasze badania pokazują, że cykl dobowy dzień-noc jest ważny dla zdrowia" - wyjaśnia Johanna Meijer z holenderskiego Uniwersytetu Lejdzie. "Pokazaliśmy, że brak dostosowania się do rytmu środowiskowego wiedzie do poważnego zaburzenia różnorodnych parametrów zdrowotnych" - dodała.

Myszy poddano działaniu nieustannego sztucznego oświetlenia przez pół roku. Wśród zaburzeń spowodowanych u zwierząt przez ciągłe przebywanie w takich warunkach, eksperci wyliczają zanik mięśni, wczesne oznaki osteoporozy i stany zapalne, które z reguły towarzyszą obecności patogenów w organizmie. Zaobserwowano też zmiany fizjologiczne, określane jako słabość, która postępuje u ludzi i zwierząt wraz z procesem starzenia.

Mierzono również aktywność mózgu badanych zwierząt. Okazało się, że nieustanne przebywanie w świetle przyczyniło się do poważnego zaburzenia rytmu dobowego.

"Dobra wiadomość jest taka, że negatywny wpływ na zdrowie jest odwracalny, w momencie gdy powróci się do życia w cyklu dobowym" - dodaje Meijer. Stan zdrowia myszy poprawił się w ciągu dwóch tygodni po przywróceniu cyklu dobowego życia.

Jako najważniejszy wniosek badacze wskazują rozważenie używania w życiu codziennym sztucznego oświetlenia. Na styczność z nim w ciągu nocy jest narażonych 75 proc. ludzi. Ciągły kontakt ze sztucznym oświetleniem mają osoby znajdujące się w oddziałach intensywnej terapii, domach starców lub osoby pracujące w nocy - podkreślają. Tymczasem, zdaniem badaczy, nasze organizmy są zaprogramowane na życie w cyklach dobowych. (PAP)

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowe wiązanie chemiczne: wystarczy jeden elektron

  • Fot. Adobe Stock

    Wokół Fidżi najwyższe temperatury od ponad 600 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera