Ponad 100 noblistów zaapelowało do Greenpeace w sprawie GMO

Ponad 100 laureatów Nagrody Nobla wezwało organizację Greenpeace do tego, aby przestała sprzeciwiać się organizmom zmodyfikowanym genetycznie (GMO).

List jest częścią kampanii zorganizowanej przez Richarda Robertsa, dyrektora naukowego New England Biolabs oraz Phillipa Sharpa, laureata Nagrody Nobla z 1993 r. z dziedziny fizjologii i medycyny, którą otrzymał nagrodę za odkrycie sekwencji genetycznych - intronów. Kampania ma swoją stronę internetową supportprecisionagriculture.org, na której umieszczono listę 108 sygnatariuszy - noblistów w dziedzinie medycyny, chemii, fizyki i ekonomii, ale także laureatów Nobla literackiego (Elfriede Jelinek) i pokojowego (Jose Ramos-Horta).

"Instytucje naukowe i regulacyjne na całym świecie wielokrotnie i konsekwentnie stwierdzały, iż uprawy i żywność genetycznie modyfikowana są równie bezpiecznie, o ile nie bezpieczniejsze, niż te uzyskane z wykorzystaniem każdej innej metody produkcji. Nie było żadnego potwierdzonego przypadku negatywnego wpływu GMO na zdrowie ludzi lub zwierząt, wynikającego z ich konsumpcji. Wykazywano, że ich wpływ na środowisko jest mniej szkodliwy i korzystny dla globalnej bioróżnorodności" - czytamy w liście.

Sygnatariusze listu wzywają Greenpeace i jej zwolenników zwłaszcza "do ponownego zapoznania się z doświadczeniami rolników oraz konsumentów na całym świecie dotyczącymi upraw i żywności uzyskanej dzięki biotechnologii - oraz do uznania wyników badań wiarygodnych instytucji naukowych i organów regulacyjnych, a co za tym idzie - do zaprzestania prowadzenia kampanii przeciwko +GMO+ w ogóle, a zwłaszcza przeciwko Złotemu Ryżowi".

Chodzi o genetycznie zmodyfikowaną odmianę ryżu, której stosowanie może zmniejszyć niedobory witaminy A (VAD), powodujące ślepotę i śmierć dzieci w krajach rozwijających się. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu VAD cierpi 250 mln ludzi (m.in. w najuboższych regionach świata np. w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej), z czego 40 proc. to dzieci poniżej piątego roku życia w krajach rozwijających się. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera