Archeolodzy w Meksyku wykopują szczątki mamuta

Fot. PAP/EPA  17.05.2016
Fot. PAP/EPA 17.05.2016

Archeolodzy w Meksyku wydobywają z ziemi skamieniałe szczątki mamuta sprzed 14 tysięcy lat – informuje serwis internetowy PhysOrg.

Odkrycia kości mamuta dokonano w miejscowości Tultepec, w gminie Tultepec w stanie Meksyk, kiedy w grudniu 2015 roku prowadzono tam prace związane z budową instalacji melioracyjnej.

Odkryte szczątki należą do dorosłego osobnika mamuta włochatego z późnego plejstocenu, który ok. 14 tysięcy lat temu został prawdopodobnie zabity przez prehistorycznych ludzi.

Wykopaliska na stanowisku rozpoczęto w kwietniu br., obecnie archeolodzy są bliscy zakończenia prac.

Jak poinformował archeolog Luis Cordoba z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku, w rejonie, gdzie w okresie prehistorycznym znajdowało się płytkie słone jezioro i mamuty prawdopodobnie chętnie zażywały kąpieli, już wcześniej odkryto szczątki ponad 50 tych zwierząt.

Jednak żadne z wcześniejszych odkryć nie może się równać z tym ostatnim, gdyż po raz pierwszy naukowcy mogą pracować przy kompletnych szczątkach, i to od razu tuż po ich odkryciu.

Wydobywane kości należą do zwierzęcia mierzącego 3,5 metra wzrostu i 5 metrów długości, którego waga mogła wynosić 5 ton i które zostało zabite w wieku ok. 20-25 lat.

Kompletność szkieletu mamuta z Tultepec wynosi 75 proc., a wszystkie zachowane kości znajdują się w dobrym stanie, łącznie z czaszką i osadzonymi w niej kłami.

Według Luisa Cordoby większość kości mamuta nie zachowuje na stanowisku anatomicznego porządku, co wskazuje na to, że zwierzę po śmierci zostało podzielone na części przez praludzi, którzy prawdopodobnie upolowali mamuta i go poćwiartowali.

Naukowcy mają nadzieję, że uda się złożyć skamieniałości w całość i przygotować znalezisko do wystawienia w muzeum. (PAP)

jot/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy: narażenie na niektóre pestycydy może zwiększać ryzyko raka prostaty

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera