Prof. Ewa Łętowska doktorem honoris causa UW

Prof. Ewa Łętowska - pierwsza w Polsce rzeczniczka praw obywatelskich, specjalistka w dziedzinie prawa cywilnego - otrzymała w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (UW).

Prof. Ewa Łętowska (ur. 1940) jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo związana była z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wykładała na Sorbonne-Pantheon. Jest członkiem m.in. Komitetu Helsińskiego i korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

Od 1987 r. do 1992 r. jako pierwsza osoba w Polsce pełniła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie 4-letniej kadencji podjęła ponad 15 tys. spraw, głównie na podstawie 126 tys. listów obywateli. W latach 1999-2002 orzekała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W maju 2002 r. Sejm wybrał ją na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Pełniła tę funkcję przez 9 lat.

Opublikowała ponad 20 książek z zakresu prawa cywilnego i konstytucyjnego, ponad 300 studiów i artykułów, a także prace popularyzatorskie (np. "O prawie i o mitach", 2013). Prof. Łętowska otrzymała liczne nagrody, wyróżnienienia i odznaczenia, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1996) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu (2011). Prywatnie jest miłośniczką opery i muzyki poważnej.

Prof. Łętowska podejmuje bardzo różnorodną działalność, w równej mierze jest praktykiem, jak i "wysublimowanym teoretykiem" - podkreślił promotor doktoratu hc, prof. Marek Safjan.

"Kim jest Ewa Łętowska? Uczoną, intelektualistką, artystką, dziennikarzem, popularyzatorem, obrońcą praw różnorodnych mniejszości, wrażliwym na krzywdy obrońcą praw człowieka, a może prawnikiem trzymającym się żelaznej logiki i świetnie poruszającym się w obszarze klasycznych, mocno jednak sformalizowanych konstrukcji prawa prywatnego, a może jest przede wszystkim sędzią prawnym?" - wyliczał Safjan.

"Bogatym życiorysem pani prof. Ewy Łętowskiej możnaby obdzielić kilka osób aktywnych zawodowo" - dodał w czasie uroczystości dziekan wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych UW, prof. Janusz Adamowski. Zauważył, że prawniczka związana naukowo była przez całą karierę naukową z PAN, co nie przeszkodziło jej zasiadać w kilku ważnych gremiach, m.in. jako rzecznik praw obywatelskich. Podkreślił, że wyróżniona honorowym doktoratem jest prekursorką w zakresie walki o prawa konsumentów w Polsce.

"Profesor Łętowska jest uosobieniem wspólnych zmagań o demokrację i praworządność w Europie – z jednej strony jako osoba przywiązana do własnej historii i kultury, z drugiej zaś strony - jako zwolenniczka wspólnej Europy" - napisał w opinii o przyznaniu tego tytułu prof. Johannes Masing z Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu.

Uroczystość odbyła się w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

  • Fot. Adobe Stock

    "DGP": Coraz mniej studentów z pomocą socjalną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera