Twórca szkoły naukowej w zakresie sterowania w układach mechanicznych, specjalista mechaniki, automatyki i robotyki oraz budowy i eksploatacji maszyn, prof. Janusz Kowal, odbierze tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Wydarzenie odbędzie się w środę w południe, podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni.
Profesor Janusz Kowal jest wybitnym uczonym o bogatym dorobku naukowym w dyscyplinach: mechanika, automatyka i robotyka, budowa i eksploatacja maszyn, twórcą znanej w kraju i na świecie szkoły naukowej w zakresie sterowania w układach mechanicznych. Jest też uznawany za kreatora nowych rozwiązań w dydaktyce m.in. inicjował utworzenia kierunku studiów \"mechatronika\" - uczestniczył w opracowaniu jego standardów i programów.
Prof. Kowal od początku drogi naukowej i zawodowej jest związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W 1973 r. na tutejszym Wydziale Elektrotechniki uzyskał tytuł magistra inżyniera, ze specjalnością automatyka przemysłowa. Stopień doktora otrzymał w 1982 r., a habilitacje uzyskał w 1990 r. na tej samej uczelni. W 1996 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Na AGH pracuje do dziś – od 2000 r. na stanowisku profesora zwyczajnego.
Wypromował 10 doktorów nauk technicznych. Był recenzentem 40 prac doktorskich i dorobku w ponad 40 przewodach habilitacyjnych. Jest autorem lub współautorem ponad 240 prac naukowych, w tym sześciu monografii oraz podręcznika akademickiego \"Podstawy automatyki\".
Działalność naukowa prof. Kowala koncentruje się wokół problematyki dynamiki układów mechanicznych, wibroakustyki, automatyki oraz sterowania układów i struktur mechanicznych. Do najważniejszych osiągnięć naukowca należą pionierskie prace z zakresu metod aktywnych redukcji drgań, dotyczące zagadnień minimalizacji niepożądanych efektów zakłócających prawidłowe funkcjonowanie maszyn i urządzeń oraz szkodliwych drgań przekazywanych do otaczającego środowiska i ich oddziaływania na organizm człowieka. 14 innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych profesora i jego zespołu zostało opatentowanych i wdrożonych.
Naukowiec współpracuje z różnymi ośrodkami przemysłowymi – m.in. w ramach Konsorcjum Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, gdzie kieruje Centrum Automatyzacji, Sterowania Układów i Struktur Mechanicznych. Wspólnie z konsorcjum naukowo-przemysłowym, którego liderem była Politechnika Śląska, zespół kierowany przez prof. Kowala opracował projekt półaktywnego zawieszenie pojazdu oraz napinania gąsienicy, umożliwiający sprawne pokonywanie trudnego terenu przy dużych prędkościach jazdy.
Profesor cieszy się niekwestionowanym autorytetem w kraju i za granicą. Jest m. in. członkiem International Institute of Acoustic and Vibration (USA) i CLAWAR Association for Engineering (Wielka Brytania). Od 1992 r. organizuje konferencję \"Active Noise and Vibration Control Methods\" oraz - we współpracy z Uniwersytetami Technicznymi w Koszycach, Ostravie i Budapeszcie - konferencję \"International Carpathian Control Conference\".
Współpracuje m.in. z Technical University Sheffield, Minesota University, Glasgow Caledonian University, University of Adelajda, University of Buenos Aires, University of Chile, University of Santiago, Universidad Panamericana, Politechniką Lwowską i polskimi uczelniami.
Od 20. lat jest związany z Politechniką Świętokrzyską. Razem z tutejszymi naukowcami prowadził m. in. badania w zakresie aktywnych układów redukcji drgań i sterowanych zawieszeń pojazdów.
Prof. Kowal zasiada w Radach Naukowych i Programowych kilku czasopism naukowych. Jest członkiem takich instytucji jak m. in. Komitet Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk – obecnie przewodniczy gremium, Komitet Mechaniki PAN, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów, a także ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.
W 2015 r. prof. Kowal otrzymał tytuły doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej i Politechniki Śląskiej. Został odznaczony m.in. Srebrnym (1999 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (2002 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1999 r.), Medalem Prezydenta Republiki Słowacji (1998 r.) i odznaką Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa (2009 r.).
PAP - Nauka w Polsce
ban/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.