WHO: "Bardzo małe ryzyko" dalszego szerzenia się wirusa Zika

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia poinformowali we wtorek w Genewie, że ryzyko dalszego szerzenia się wirusa Zika w rezultacie igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Brazylii, jest "bardzo niskie". Wirus rozprzestrzenia się głównie w tym kraju.

Specjaliści WHO, którzy przeprowadzili w ramach nadzwyczajnego panelu trzecią telekonferencję na temat wirusa Zika, ponownie potwierdzili, że nie ma potrzeby wprowadzania \"żadnych ogólnych ograniczeń dotyczących podróży i handlu z krajami i obszarami\", na których występuje Zika, w tym w brazylijskich miastach, które będą gościć rozpoczynającą się 5 sierpnia olimpiadę.

\"Ryzyko dla ludzi jadących na olimpiadę nie różni się od ryzyka dla osób wybierających się w inne rejony, w których odnotowano ogniska wirusa Zika\" - powiedział David Heymann, przewodniczący eksperckiego panelu WHO, po jego zakończeniu.

Panel potwierdził, że epidemia wirusa Zika stanowi sama w sobie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, nie tylko powoduje zaburzenia neurologiczne.

\"Mamy już wystarczająco dużo dowodów, a konsensus naukowy potwierdza, że sam wirus Zika łączy się z międzynarodowym stanem alarmowym\" - powiedział na konferencji prasowej Bruce Aylward, dyrektor WHO ds. epidemii i zagrożenia zdrowia.

W lutym WHO ogłosiła, że zaburzenia neurologiczne (zespół Guillaina-Barrego - choroba o podłożu autoimmunologicznym, która doprowadza do osłabienia mięśni i uczucia mrowienia w różnych częściach ciała) i wady wrodzone u noworodków (małogłowie) związane z zakażeniem wirusem Zika stanowią zagrożenie zdrowia publicznego. (PAP)

klm/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera