Gen stwardnienia rozsianego

Rzadka, wrodzona postać stwardnienia rozsianego (SM) jest powodowana przez mutację genu NR1H3 - informuje pismo „Neuron reports”.

Specjaliści od dawna podejrzewali, że stwardnienie rozsiane może mieć podłoże genetyczne. Uważali jednak, że rozwój choroby zależy od wielu genów, a także czynników środowiskowych.

Naukowcy z kanadyjskiego University of British Columbia zbadali DNA setek rodzin dotkniętych SM. W przypadku dwóch rodzin, w których było po kilku chorych na SM stwierdzono występowanie przekazywanej z pokolenia na pokolenie mutacji genu NR1H3. Gen ten koduje białko regulujące procesy zapalne.

Chodzi o rzadką, szybko postępującą odmianę choroby, występującą mniej więcej raz na tysiąc przypadków SM. Rozwinęła się ona aż u 70 proc. uczestniczących w badaniu osób z feralną mutacją.

Gdy u myszy wyłączono działanie genu NR1H3, pojawiły się u nich problemy neurologiczne i spadło wytwarzanie osłonki włókien nerwowych - mieliny.

Choć mutacja nie dotyczy zdecydowanej większości chorych, autorzy badań mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w wykrywaniu i leczeniu SM.

W stwardnieniu rozsianym nieprawidłowo działający układ odpornościowy atakuje osłonkę mielinową pokrywającą włókna nerwowe. Uniemożliwia to prawidłowe przekazywanie impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym, co prowadzi do postępującej niepełnosprawności. Obecnie stosowane leki mogą spowolnić proces chorobowy lub zahamować go, jednak raz zniszczona mielina nie odtwarza się. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera