System ochrony przed dronami | Nauka w Polsce

System ochrony przed dronami

Brytyjski system ochronny wykrywa pojawiające się na przykład w pobliżu lotnisk bezzałogowe obiekty latające i zakłóca sterujące nimi sygnały radiowe - informuje serwis BBC News.

Wraz z rozpowszechnianiem się zdalnie sterowanych statków powietrznych (UAV) rośnie ryzyko wykorzystania ich do misji szpiegowskich czy ataków terrorystycznych. Nawet niewielki dron, który znajdzie się w nieodpowiednim miejscu i czasie może spowodować zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury.

Anti-UAV Defense System (AUDS) został opracowany przez trzy brytyjskie firmy: Enterprise Control Systems, Blighter Surveillance Systems oraz Chess Dynamics. Za pomocą radaru o zasięgu do 10 kilometrów i rejestrujących podczerwień kamer AUDS wykrywa latające obiekty, które mogą stanowić niebezpieczeństwo na przykład dla startujących i lądujących samolotów, śledzi je, a następnie za pomocą anteny kierunkowej wysyła silny sygnał radiowy, który przerywa łączność ze sterującym maszyną operatorem.

Nowa technologia ma zostać przetestowana w kilku portach lotniczych, wybranych przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) - organ nadzoru lotniczego w USA.

"Czasami ludzie latają dronami w niebezpieczny sposób" - powiedział BBC Marke "Hoot" Gibson, doradca FAA. - "Rząd i przemysł ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie bezpiecznego nieba i jesteśmy zadowoleni, że te trzy firmy podjęły ważne wyzwanie".(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera