Wirus Zika może powodować problemy ze wzrokiem u dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przenoszony przez komary wirus Zika prawdopodobnie może uszkadzać tkanki w oczach małych dzieci - informuje „Journal of Ophtalmology”.

Wcześniejsze badania wykazały, że zakażenie tym wirusem może być przyczyną poważnej wady rozwojowej - mikrocefalii. Charakteryzuje się ona nienaturalnie małymi wymiarami zarówno czaszki, jak i zawartego w niej mózgu.

Naukowcy ze Stanford University oraz uniwersytetu w Sao Paulo stwierdzili nieprawidłowy rozrost naczyń w siatkówce oka i krwawienie z nich oraz podłużne uszkodzenia tkanek siatkówki u trzech niemowląt płci męskiej z mikrocefalią. Ich matki podczas ciąży uległy zakażeniu wirusem Zika.

Specjaliści badający spowodowaną przez wirusa Zika epidemię w Brazylii coraz bardziej obawiają się, że może on uszkadzać wzrok dzieci. Dlatego chcą przeprowadzenia badań u dzieci ze stwierdzonym zakażeniem. Na razie nie wiadomo jednak, czy problemy z oczami wynikają bezpośrednio z działania wirusa czy też ze spowodowanej przez niego mikrocefalii. W tym drugim przypadku wystarczyłoby poddawać dodatkowym badaniom tylko dzieci z mikrocefalią.

Jak powiedział BBC dr Darius Moshfeghi ze Stanford University, część stwierdzonych nieprawidłowości zniknie sama lub może zostać wyleczona, jednak pozostałe mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie wzroku.

Wobec braku szczepionki czy skutecznego leku ciężarnym kobietom w rejonach dotkniętych wirusem Zika zaleca się ochronę przed ukąszeniami przenoszących go komarów - zwłaszcza zakrywające ciało ubrania.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera