W zawodach European Rover Challenge 2016 wezmą udział aż 44 drużyny z 10 krajów świata. Oprócz 17 zespołów reprezentujących Polskę, w konkursie wystąpią przedstawiciele Australii, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Peru, Bangladeszu, Indii, Egiptu czy Turcji.
O zakończeniu rekrutacji na zawody ERC poinformowali w poniedziałek PAP przedstawiciel organizatorów.
Drużyny, które zakwalifikowały się do finału, mają ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych. Specjalnie przygotowana do zawodów arena stanie się polem rywalizacji w czterech konkurencjach, będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa.
"Cieszymy się, że wyraźnie rosnąca popularność European Rover Challenge przekłada się na poziom zawodów. Otrzymaliśmy od prawie 60 zespołów dokumentacje projektowe spełniające wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach. W finale zobaczymy najlepszych" – mówi dyrektor zawodów ERC, Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Selekcja drużyn, które wezmą udział w zawodach już się zakończyła. Wciąż jednak trwa rekrutacja wystawców, którzy swoją działalność zaprezentują szerokiej publiczności w ramach strefy pokazów naukowo technologicznych w czasie ERC 2016. Od 10 do 12 września na publiczność wydarzenia czekać będą specjalnie przygotowane prezentacje naukowe, interaktywne zabawy i ciekawe pokazy technologiczne.
Trzecia edycja European Rover Challenge odbędzie się pod dachem Centrum Wystawienniczo – Kongresowego w Jasionce, w województwie podkarpackim. To największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie poświęcone jest zarówno szerokiej publiczności, jak i młodym inżynierom.
W ciągu dwóch poprzednich odsłon w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja dotycząca robotyki kosmicznej oraz specjalne warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów.
Pełna lista zakwalifikowanych oraz więcej informacji na stronie www.roverchallenge.eu
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.