
O wybitnych postaciach europejskich intelektualistów – ich spojrzeniu na przeszłość Starego Kontynent i wizjach jego przyszłości – dyskutować będą na Uniwersytecie Warszawskim zagraniczni i polscy specjaliści wielu dyscyplin. Konferencja będzie trwała od 30 maja do 2 czerwca.
\"Europa i jej intelektualiści\" to temat międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej w ramach wspólnego programu \"Kultury europejskie – tożsamość europejska\", w którym uczestniczy osiem ośrodków europejskich. W sesji wezmą udział naukowcy różnych dyscyplin z prestiżowych uczelni Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii i Bułgarii. Konferencja odbywa się w ramach obchodów 200-lecia UW.
Uczestnicy trzydniowej sesji naukowej będą dyskutować nad kulturową i polityczną wizją Europy. W centrum ich rozważań znajdą się postacie wielkich intelektualistów, nurty i idee, które przez wieki kształtowały europejski humanizm i wpłynęły na krystalizację europejskiej tożsamości.
Program konferencji obejmuje referaty i dyskusje dotyczące m.in. wizji Europy tworzonej w ośrodkach akademickich, spotkania duchowości zachodniej ze wschodnią, wielkich ośrodków intelektualnych Europy i ich mistrzów czy roli odgrywanej przez kobiety w elitach intelektualnych.
W panelu otwierającym konferencję poświęconym kolekcjom i muzeom europejskim wezmą udział m.in. wybitny polski historyk i filozof, osiadły we Francji, prof. Krzysztof Pomian oraz niemiecki historyk i muzealnik dr Dietmar Preissler z Bonn.
Wśród wielu prezentowanych twórców i myślicieli znajdą się m.in. Monteskiusz, dziewiętnastowieczni intelektualiści hiszpańscy, Ernest Curtius, Albert Camus, Jacques Derrida czy Michel Houellebecq. W wystąpieniach będzie także mowa wybitnych postaci ze środkowowschodniej Europy, w tym o Macieju Żurowskim i Andrzeju Stasiuku.
Jak podkreślają organizatorzy, celem spotkania jest ukazanie, w jakiej mierze idea Europy była i jest kształtowana przez elity intelektualne, a także uwydatnienie roli, którą w tym procesie odegrały instytucje, takie jak uniwersytety, biblioteki, muzea, archiwa, wydawnictwa i inne ośrodki życia umysłowego.
Szczegółowy program konferencji na stronie internetowej.
Organizatorami trzydniowej sesji są Wydział Neofilologii, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich oraz Biblioteka Uniwersytecka.
PAP-Nauka w Polsce
szl/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.