Uczelnie i instytucje

"Rz": Nauka i biznes wreszcie połączą siły

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd chce pobudzić innowacje, których słabość jest w Polsce kulą u nogi rozwoju gospodarczego. Specjalny zespół zajmie się naprawą sytuacji - poinformowała w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Grupa kilkunastu naukowców, przedstawicieli biznesu i ekspertów ma zdiagnozować kluczowe bariery w kooperacji biznesu z nauką i doprowadzić do szybkiego wzrostu liczby wysokiej jakości patentów (ich brak dziś negatywnie wyróżnia nas w Europie) - przekazuje gazeta.

Zespół, który właśnie startuje, będzie ciałem doradczym dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW. W grupie znaleźli się przedstawiciele zaawansowanych technologicznie polskich firm, jak Ryvu Therapeutics, Scope Fluidics, XTPL, UVera czy FluenceTechnology. Na czele zespołu stanęła socjolożka Natalia Osica.

Przedmiotem analiz i rekomendacji będzie komercjalizacja nauki - podaje "Rz". Poszukiwane mają być możliwości deregulacji w tym sektorze oraz działania, które ożywią nad Wisłą tzw. przedsiębiorczość technologiczną.

Jak informuje MNiSW, zespół opracuje rozwiązania „wspierające lepsze wykorzystanie potencjału polskich naukowców”.

"Wzmocnienie transferu technologii z nauki do przemysłu jest kluczowe dla rozwoju innowacyjnej gospodarki i konkurencyjności Polski. I z tego właśnie powodu powołany został zespół doradczy ds. wzmocnienia transferu wyników badań naukowych. To ważny krok w kierunku skuteczniejszego łączenia nauki z biznesem, co przełoży się na korzyści dla społeczeństwa i gospodarki – powiedziała wiceminister nauki Maria Mrówczyńska.

Innowacyjność polskiej gospodarki pozostaje zdecydowanie poniżej unijnej średniej. Jak wskazuje Eurostat, np. pod względem udziału wysokich technologii w eksporcie jesteśmy dopiero na 13. miejscu w Europie - przypomniała "Rzeczpospolita". (PAP)

akar/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

  •  Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak

    Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera