Na czterech nowych, innowacyjnych kierunkach będą mogli kształcić się studenci Politechniki Łódzkiej w roku akademickim 2016/17. Rekrutacja na studia I stopnia rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 15 lipca.
Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka, uczelnia od nowego roku akademickiego poszerzy ofertę edukacyjną na studiach stacjonarnych I stopnia o kierunki: inżynieria zarządzania oraz management prowadzone na Wydziale Organizacji i Zarządzania; biogospodarka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności; papiernictwo i poligrafia w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii. Politechnika na każdy z nich planuje przyjąć od 30 do 90 absolwentów szkół średnich.
Unikatowy w skali kraju ma być program kształcenia na papiernictwie i poligrafii. Jak tłumaczyła dr Chojnacka uruchomienie tego kierunku jest odpowiedzią uczelni na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w rozwijających się przemysłach celulozowo-papierniczym i poligraficzny, a także przemysłach pokrewnych. Przy opracowywaniu programu o profilu praktycznym wykorzystano sugestie i uwagi przedstawicieli tych branż oraz organizacji skupiających krajowych producentów.
"Również profil praktyczny mają 4-letnie studia inżynierii zarządzania, kładące nacisk na specyfikę zarządzania małym przedsiębiorstwem, zarządzania korporacyjnego oraz sferą sektora publicznego. Z kolei management przygotowuje absolwentów do pracy w wielokulturowym środowisku biznesowym. Trzyletnie studia licencjackie prowadzone są w języku angielskim, a na jednym z semestrów program realizowany jest w uczelni zagranicznej" – wyjaśniła rzeczniczka.
Kolejna nowa propozycja studiów – biogospodarka – realizowana jest zaś w ramach porozumienia programowego pomiędzy trzema uczelniami technicznymi - Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną. W praktyce oznacza to, że przez cztery semestry studenci PŁ będą kształcili się w macierzystej uczelni, a po jednym w PW i WAT.
Prodziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ dr hab. inż. Anna Diowksz zaznaczyła, że absolwenci tego kierunku otrzymają wspólny dyplom ukończenia studiów inżynierskich trzech szkół wyższych i będą inżynierami przygotowanym do projektowania urządzeń, procesów i systemów niezbędnych w obszarze biogospodarki.
Rekrutacja prowadzona przez PŁ na studia I stopnia w nowym roku akademickim rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 15 lipca. Dziesięć dni później - 25 lipca - zostaną ogłoszone listy przyjętych. Przyjmowanie dokumentów na studia II stopnia potrwa od 1 czerwca do 22 września.
Na Politechnice Łódzkiej - największej technicznej uczelni w regionie - na 9 wydziałach i 42 kierunkach kształci się obecnie blisko 19 tys. studentów. Szkoła wyższa zatrudnia ok. 1400 nauczycieli akademickich, w tym 245 z tytułem profesora. To według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czwarta najchętniej wybierana uczelnia w Polsce.
Od nowego roku akademickiego PŁ będzie kierował prof. Sławomir Wiak, który na stanowisku rektora zastąpi prof. Stanisława Bieleckiego. (PAP)
bap/ pz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.