Szczecin/Wojciech Ślączka nowym rektorem Akademii Morskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr Wojciech Ślączka został rektorem Akademii Morskiej (AM) w Szczecinie na kadencję obejmująca lata 2016-2020. Wyboru dokonano większością głosów - poinformowała rzeczniczka uczelni Bogna Bartkiewicz.

O funkcję rektora ubiegało się czterech kandydatów: dr hab. Cezary Behrendt, dr hab. Artur Bejger, dr Jerzy Hajduk, oraz dr Wojciech Ślączka.

Ślączka, prof. nadzw. AM, jest także kapitanem, żeglugi wielkiej. Był prorektor ds. morskich uczelni, obecnie jest pełnomocnikiem rektora ds. morskich oraz dyrektorem Instytutu Nawigacji Morskiej. Obowiązki obejmie 1 września.

Rektor elekt jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego AM w Szczecinie, po studiach został pracownikiem swojej macierzystej uczelni.

Podstawowy obszar jego zainteresowań naukowych to m.in. modelowanie symulacyjne ruchu statku budowane w oparciu o badania rzeczywiste oraz modelowanie ryzyka

w transporcie morskich. Jest autorem m.in. metod wymiarowania akwenu w oparciu o teorię ryzyka, metod obliczania skutków awarii występujących w transporcie morskim.

Efekty swoich badań wykorzystywał w licznych projektach naukowo-badawczych dot. inżynierii ruchu morskiego. Szereg z nich zostało wykorzystanych do projektowania akwenów portowych, dróg wodnych i budowli hydrotechnicznych oraz podczas definiowania parametrów techniczno-eksploatacyjnych statków.

Nowo wybrany rektor w swym programie wyborczym deklarował, że jego celem będzie" zbliżanie się do przekształcenia Akademii w Uniwersytet Morski w Szczecinie, co będzie możliwe poprzez tworzenie nowych wydziałów.

Jak mówił, zamierza budować pozycję uczelni "jako istotnego i najważniejszego zaplecza naukowego i eksperckiego dla władz centralnych i ministrów właściwych ds.

nauki, rybołówstwa, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, off-shore,

energetyki wiatrowej".

Wśród swych celów wymieniał podnoszenie atrakcyjności studiowania poprzez zastosowanie nowoczesnych metod nauczania, budowę systemu praktyk wpierających armatorów i pośredników pracy dla marynarzy, czy pomoc w zatrudniania studentów na morskich statkach handlowych poprzez rozwój Biura Karier.

Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Infrastruktury. Kształci oficerów nawigatorów i mechaników okrętowych na potrzeby floty transportowej i rybackiej, pracowników eksploatacyjnych służb portowych, służb armatorskich floty morskiej i śródlądowej oraz administracji morskiej, menedżerów w zakresie międzynarodowego transportu, spedycji i logistyki oraz specjalistów inżynierii ruchu morskiego.

Ma trzy wydziały: inżynieryjno-ekonomiczny transportu, mechaniczny i nawigacyjny. Na uczelni studiuje ok. 4 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera