Czy nurkowie będą mówić jak foki? Kiedy mikro-roboty zasiedlą nasze ciała? Od kogo nauczyć się nieśmiertelności? O tym będzie można przekonać się w sobotę 16 kwietnia w finale piątej, polskiej edycji konkursu FameLab. Na scenie w Centrum Nauki Kopernik zaprezentuje się wtedy 10 wygadanych naukowców.
Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Z jednej strony, wyłania spośród naukowców prawdziwe talenty popularyzatorskie, z drugiej - pomaga tym mniej charyzmatycznym oswoić się ze sceną i z otwartą publicznością.
Uczestniczący w nim badacze stają przed jury i publicznością, by opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Każdy z nich do dyspozycji ma: scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie.
Na kopernikowej scenie zaprezentują się: Anna Kotlińska - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska, Tomasz Madej - doktorant Politechniki Rzeszowskiej, Paweł Jarosław Mazurkiewicz - doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, lek. Karolina Nowak - doktorantka z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, dr hab. Piotr Wasylczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Na wielu uczelniach w Polsce nadal jest tak, że jak jakiś naukowiec zaczyna się zajmować popularyzacją, jest traktowany jak trędowaty. Tymczasem można to łączyć – można być jednocześnie naukowcem i popularyzatorem. Jedna aktywność wcale nie odbiera sensu tej drugiej” – mówi zwycięzca FameLab Poland 2015 dr Szymon Drobniak.
Finałowe występy jury ocenia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).
W tym roku w jury zasiądą: astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; biolog - prof. Ewa Bartnik; dziennikarka i popularyzatorka nauki oraz Dyrektor Programowy Centrum Nauki Kopernik - Irena Cieślińska; fizyk - prof. Arkadiusz Orłowski; medioznawca, specjalista od retoryki - dr hab. Jacek Wasilewski.
W finale można wygrać 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki oraz voucher od British Council (na kurs językowy lub egzamin). Zwycięzca konkursu w Polsce weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab w brytyjskim Cheltenham. Półfinały odbywają się 8, a finał 9 czerwca 2016 r.
W tym roku organizatorzy konkursu – Centrum Nauki Kopernik i British Council - postawili na jeszcze bardziej bezpośredni kontakt naukowców z publicznością. W przerwie imprezy przy stolikach Kawiarni Naukowej usiądą wszyscy naukowcy występujący na scenie. Każdy będzie mógł do nich podejść i zadać nurtujące go pytanie bezpośrednio.
Atmosferę tego dnia współtworzyć będzie zespół Klubu Komediowego, który zaprosi publiczność do improwizowanych gier, komentujących wystąpienia naukowe na scenie. Całość poprowadzi Jan Wróbel. Jeśli komuś nie uda się dotrzeć na miejsce, finałowe wystąpienia będzie mógł śledzić online: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/famelab/transmisja2016/
FameLab stworzyli w 2005 r. w Wielkiej Brytanii organizatorzy Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączyło British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011 r.) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.
Zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLab z sukcesami startowali też w międzynarodowym finale konkursu. W światowym finale dr Monika Koperska zajęła drugie miejsce, zdobywając też nagrodę publiczności. Joanna Bagniewska również znalazła się w najlepszej światowej dziesiątce, zdobywając uznanie uczestników konkursu z poprzednich lat, którzy przyznali jej swoją nagrodę.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
Zapowiedź wydarzenia można znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=x_-e3iBkCis;
https://www.youtube.com/watch?v=SWZClCn0-jo;
https://www.youtube.com/watch?v=rqX2uE_0XT4.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.