Medal PAN dla polskich odkrywców źródła fal grawitacyjnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polski zespół badawczy POLGRAW jest tegorocznym laureatem Medalu im. Mikołaja Kopernika, przyznawanego przez Polską Akademię Nauk. Naukowców nagrodzono za udział w odkryciu pierwszego źródła fal grawitacyjnych.

Medal im. Mikołaja Kopernika jest najbardziej prestiżowym medalem przyznawanym przez Polską Akademię Nauk. Naukowcy z zespołu badawczego POLGRAW otrzymali wyróżnienie za udział w odkryciu pierwszego źródła fal grawitacyjnych.

O zaobserwowaniu fal grawitacyjnych międzynarodowy zespół naukowców poinformował 11 lutego br. Historycznej obserwacji dokonano 14 września 2015 roku, kiedy dwa detektory amerykańskiego obserwatorium LIGO oddalone od siebie o 3 tys. km zarejestrowały niemal jednocześnie sygnał fal grawitacyjnych. Pochodził on ze zderzenia się dwóch masywnych czarnych dziur o wadze 36 i 29 mas Słońca, czyli całkowitej masie równej 65 mas Słońca.

W badaniach brali udział naukowcy z kilkunastu krajów - łącznie ponad 1300 osób - w tym 15 Polaków działających w zespole POLGRAW. Polscy naukowcy analizowali dane gromadzone przez detektory, poszukujące fal grawitacyjnych przewidzianych przez ogólną teorię względności Alberta Einsteina. W projekcie uczestniczyli badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Matematycznego PAN, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, a także uniwersytetów: w Białymstoku, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wrocławskiego i Zielonogórskiego.

O przyznaniu Medalu im. Mikołaja Kopernika zdecydowało prezydium PAN w marcu br. Uroczyste wręczenie medalu nastąpi 19 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu prezydium PAN w Pałacu Staszica w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera