Szkielet finwala na wystawie Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. PAP/ Piotr Wittman 22.08.2015
Fot. PAP/ Piotr Wittman 22.08.2015

Szkielet płetwala zwyczajnego - zwanego finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, już wkrótce będzie można oglądać na wystawie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przywieziony z Muzeum Morza w niemieckim Stralsundzie w Gdańsku będzie gościł przez co najmniej 10 lat.

"Wnętrze Wydziału Biologii UG bardzo różni się od pozostałych budynków Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie. Hol główny wzbogaca wysepka z zielenią, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce oraz jedno z największych akwariów siedliskowych w Polsce" - informuje Uniwersytet Gdański.

W ekspozycji stałej znajduje się siedem szkieletów dużych ssaków: żyrafy Rotschilda, nosorożca białego, hipopotama nilowego, likaona i oryksa szablorogiego, a także żubra i słonia indyjskiego, z którego zachowała się jedynie czaszka. Wkrótce do okazów dołączy kolejny szkielet: płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi.

Na Wydział Biologii UW szkielet trafi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożycza eksponat Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. "Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni i oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana. Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia" - informuje Uniwersytet Gdański.

"Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego. Z radością przyznam, że to się udało, ponieważ ekspozycja stała cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta, tak samo zresztą jak inne inicjatywy edukacji ekologicznej społeczności naszego wydziału. Teraz finalizujemy realizację pomysłu, o którym wspominaliśmy już jakiś czas temu sprowadzając szkielet płetwala zwyczajnego" - mówi dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. "Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co jednocześnie przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Serdecznie wszystkich zapraszamy na ekspozycję stałą a już za w maju na oglądanie gotowego, podwieszonego szkieletu wieloryba" - dodaje.

Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Po płetwalu błękitnym jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi, a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton. Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2022 PAP/Lech Muszyński

    Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera