Uczelnie i instytucje

Litwa/Polskie uczelnie na targach w Wilnie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwanaście polskich uczelni uczestniczy w Międzynarodowych Targach Wiedzy, Edukacji i Kariery, które rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. Motywem przewodnim polskiego stoiska jest rodzimy rynek gier komputerowych.

„Chcemy zachęcić litewskich uczniów i przyszłych studentów do wyboru polskich uczelni, chcemy też pokazać Polskę jako kraj, który jest kreatywny, nowoczesny, który odnosi sukcesy w takich dziedzinach, jak gry komputerowe” - mówi PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Na wileńskich targach, które potrwają trzy dni, prezentują się m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie czy Politechnika Łódzka.

Według badań Litewskiego Centrum Wystawowego Litexpo ponad 35 proc. litewskich uczniów wyraża zainteresowanie studiami za granicą. „Jest to duży potencjał dla polskiej oferty edukacyjnej” - mówi Łapczyński, zaznaczając, że chodzi głównie o przyciągnięcie litewskojęzycznej młodzieży.

Według danych polskiego resortu szkolnictwa wyższego obecnie na polskich uczelniach studiuje 925 Litwinów.

Możliwości studiowania w Polsce na targach wileńskich podczas dwóch spotkań zaprezentuje przedstawicielka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Justyna Kulpa. Odbędzie się też spotkanie z Krzysztofem Kalinowskim z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

W odróżnieniu od Litwy w Polsce kierunek projektowania gier komputerowych, tworzenia animacji w 2D i 3D i grafiki komputerowej dynamicznie się rozwija. Dlatego też, jak zaznacza dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, „ta branża została obrana za motyw przewodni kampanii Instytutu towarzyszącej targom”.

Polskiemu stoisku na targach towarzyszy wystawa "Digital Dreamers" opowiadająca historię polskich twórców gier komputerowych od pierwszych małych firm zakładanych przez maturzystów i studentów w całym kraju aż do dzisiejszych globalnych sukcesów na miarę "Wiedźmina".

W ramach kampanii Instytutu Polskiego w Wilnie, promującej polską branżę komputerową, na ulicach Wilna już w przyszłym tygodniu pojawi się 60 plakatów zachęcających do studiowania w Polsce pod hasłem "Studiuj i graj w Polsce!". W ciągu roku w litewskich mediach ukażą się publikacje promujące Polskę jako atrakcyjny kierunek studiów.

Tegoroczne Międzynarodowe Targ Wiedzy, Edukacji i Kariery w Wilnie odbywają się po raz 14. Polska uczestniczy w nich po raz czwarty.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

PAP - Nauka w Polsce

aki/ ksaj/ kar/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera