USG obrazuje mikroskopijne naczynia krwionośne mózgu | Nauka w Polsce

USG obrazuje mikroskopijne naczynia krwionośne mózgu

Fot. Fotolia

Nowa technika ultrasonograficzna opracowana we Francji pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz sieci nawet najmniejszych naczyń krwionośnych w mózgu szczura– informuje „Nature”.

Zespół Mickaela Tantera z Institut Langevin w Paryżu wykorzystał środek kontrastujący – miliony znakomicie odbijających ultradźwięki maleńkich pęcherzyków gazu, wstrzykniętych do krwioobiegu.

Jednak kluczowe dla uzyskania bardzo wysokiej rozdzielczości i ostrości obrazu znaczenie miała bardzo duża szybkość skanowania. Zamiast starać się uzyskać jeden obraz o dużej rozdzielczości, naukowcy wykonywali aż 500 zgrubnych skanów na sekundę, po czym je porównywali.

W ciągu 2,5 minuty udało się uzyskać aż 75 000 skanów, z których powstał następnie trójwymiarowy obraz. Jego pojedynczy piksel ma wielkość zaledwie 10 mikrometrów (0,01 milimetra). Zwykłe USG jest znacznie mniej dokładne.

Uzyskany obraz naczyń ma – zależne od kierunku przepływu krwi- kolor niebieski bądź czerwony, natomiast odcień zależy od szybkości przepływu.

Zdaniem specjalistów nowa metoda może być przydatna zwłaszcza w leczeniu nowotworów i chorób naczyniowych mózgu, na przykład udaru. Badania kliniczne na ludziach powinny się rozpocząć za kilka lat. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera