Białko bakteriofaga może być lekiem na choroby mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki białku bakteriofaga M13 można by usuwać z mózgu złogi występujące w przebiegu różnych chorób neurologicznych – informuje Journal of Molecular Biology.

Występujący w ściekach wirus – bakteriofag M13 - atakuje i niszczy bakterie, zmuszając je do wytwarzania swoich kopii. Dzięki niemu powstaje także białko, które wiąże się wyłącznie z patologicznie pofałdowanymi białkami typowymi dla chorób mózgu. Wirusowe białko można dołączyć do fragmentu ludzkiego przeciwciała, który wskazuje układowi odpornościowemu, że złóg należy usunąć.

Fagowe białko to pierwszy potencjalny lek o uniwersalnym zastosowaniu – działa na złogi nieprawidłowych białek pojawiające się w przebiegu choroby Parkinsona, Alzheimera czy Creutzfeldta-Jakoba. Gromadzące się w mózgu nieprawidłowe białka uszkadzają komórki nerwowe, co prowadzi do demencji.

Ogłoszone w tym tygodniu wyniki testów wskazują, że podawane myszom fagowe białko pozwala usuwać złogi typowe dla choroby Alzheimera (beta i tau) i Parkinsona (alfa-synukleina), a także poprawia pamięć i zdolności poznawcze. Zachęcające wyniki udało się uzyskać również w przypadku szczurów i małp. Jeśli zostaną przyznane odpowiednie zezwolenia, firma NeuroPhage Pharmaceuticals zamierza rozpocząć badania kliniczne na ludziach w przyszłym roku.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera