Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
04.06.2015 aktualizacja 04.06.2015

Prehistoryczne wulkany wokół Galapagos

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gwałtowne procesy wulkaniczne miały miejsce w rejonie wysp Galapagos od kilku do kilkunastu mln lat temu – poinformował międzynarodowy zespół naukowców na łamach pisma „Geology”.

Dzięki odwiertom w dnie morskim odkryto, że pomiędzy 8 a 16 mln lat temu w rejonie wysp Galapagos wystąpiły gwałtowne procesy wulkaniczne.

Odwierty wykonano w latach 2011 i 2012 ok. 50 km od wybrzeży Kostaryki w ramach międzynarodowego programu naukowego International Ocean Discovery Program.

„Począwszy od miocenu, tj. pomiędzy 16,5 a 8 mln lat temu zidentyfikowaliśmy 67 warstw popiołów wulkanicznych powstałych wskutek wybuchów wulkanów” - wyjaśnia kierownik badań, Julie Schindlbeck z ośrodka badań oceanicznych GEOMAR w Kilonii (Niemcy). Nasilenie procesów nastąpiło 14 mln lat temu.

Naukowcy powiązali te wyniki z popiołami wulkanicznymi w okolicach Galapagos, leżącymi dziś w odległości 1200 km. „Dzisiejsze wyspy Galapagos liczą zaledwie cztery mln lat. Starsze wyspy zatonęły wcześniej. Zatem ślady erupcji wulkanicznych w miocenie można pozyskać jedynie z dna morskiego, co jest niezwykle drogie. Wyniki badań, które uzyskaliśmy, są więc niezwykle wartościowe dla nas” - dodaje Steffen Kutterolf z GEOMAR.

Wskutek ruchu płyt tektonicznych odległość pomiędzy miejscem pobierania próbek a dzisiejszymi wyspami Galapagos zwiększyła się od czasu miocenu o kilkadziesiąt do kilkuset km.

Naukowcy podkreślają, że erupcje były bardzo gwałtowne, tzw. pliniańskie. Nazwa pochodzi od erupcji Wezuwiusza opisanej przez Pliniusza Starszego w 79 r. n.e., kiedy to z wulkanu wystrzelił wysoki słup gazu, pyłu i skał pumeksowych. Tego rodzaju wysokie słupy pyłów, rozprzestrzeniające się następnie na duże odległości, określane są mianem pliniańskich lub ultrapliniańskich.(PAP)

krx/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023