Jedyny w Polsce reaktor jądrowy - MARIĘ - można będzie zobaczyć podczas dni otwartych organizowanych przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. 30 i 31 maja ten największy w Polsce instytut naukowy czeka na odwiedziny wszystkich zainteresowanych.
Ostatni weekend maja to prawdziwa gratka dla wszystkich sympatyków technik jądrowych. W sobotę i w niedzielę od godz. 9 do 18 swoje drzwi otwiera Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, 30 km od Warszawy. Będzie można wtedy zwiedzić obiekty, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. To nie tylko reaktor MARIA, ale i Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Zwiedzający mają do wyboru dziesięć różnych tras. Podczas wycieczek na poszczególnych trasach obejrzeć można będzie np. reaktor MARIA, model elektrowni jądrowej, Centrum Informatyczne Świerk, laboratoria i bunkry, w których badane są akceleratory medyczne. Są też wycieczki po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Odwiedzić można też Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych. Przewidziano też pokazy i zabawy z fizyką (dla młodzieży 11-15 lat).
Atrakcje będzie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Należy pamiętać, że każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Atrakcją dni będzie wystawa „Jak to się robi we Francji?”, podczas której czołowe firmy francuskie przedstawią swoje osiągnięcia w dziedzinie energetyki, w tym energetyki jądrowej. Z kolei Ministerstwo Gospodarki przedstawi swoje działania w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.
W salce kinowej będą wyświetlane różne filmy, w tym jeden seans filmu „Pandora’s Promise” (Obietnica Pandory) - projekcja 30 maja (sobota) o godzinie 15:15. Będzie można również obejrzeć wystawę fotografii "Od >>Ewy<< do >>Marii<<".
Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zwiedzający zapoznają się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80 proc. energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej. Nieliczne chwile wytchnienia od fizycznych atrakcji zapewni bar instytutu, który przygotował specjalny odpłatny catering.
Chętni powinni wziąć ze sobą na dni otwarte dowód sobisty lub legitymację szkolną. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego powinny zgłosić chęć udziału w wydarzeniu wcześniej.
NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami, które kursować będą z Warszawy, Otwocka oraz Garwolina.
Szczegółowe informacji dotyczących Dni Otwartych NCBJ można znaleźć na stronie internetowej instytutu: www.ncbj.gov.pl
Reaktor MARIA pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.