Uczelnie i instytucje

Politechnika Gdańska uruchomiła cyfrowe repozytorium

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Gdańska uruchomiła cyfrowe repozytorium, czyli internetową bazę, w której można umieszczać wszelkiego rodzaju pliki związane z działalnością naukową studentów i pracowników. Poza naukowcami swoje materiały w bazie mogą zamieszczać także firmy.

Repozytorium powstało przy Centrum Doskonałości NIWA (Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji) PG.

Jak poinformował PAP dr inż. Tomasz Boiński z Centrum, w bazie można umieścić dowolne pliki, które mają wartość naukową. Mogą to być publikacje (w tym np. artykuł naukowy, rozdział książki czy też rozprawy doktorskie), projekty architektoniczne, schematy układów elektronicznych, oprogramowanie czy utwory audio i wideo.

Boiński wyjaśnił, że swoje własne materiały mogą też umieszczać w repozytorium firmy. „Oczywiście projekt jest skierowany głównie do pracowników i studentów uczelni, ale jeśli ktoś z zewnątrz będzie chciał zamieścić wartościowy pod względem naukowym materiał, to nie ma przeszkód” – powiedział PAP Boiński.

Repozytorium ma służyć przede wszystkim prezentacji osiągnięć naukowych politechniki, ale też promować ten dorobek na całym świcie (zasoby repozytorium są indeksowane przez najważniejsze wyszukiwarki, w tym Google, Yahoo, Bing, Google Scholar). W opinii pracowników politechniki, baza może też być dobrym miejscem dla firm do poszukiwania specjalistów w konkretnych dziedzinach.

Osoba zamieszczająca dany materiał w bazie ma możliwość przypisania mu jednej z kilku licencji określających, w jakim stopniu i na jakich warunkach ewentualni użytkownicy mogą korzystać z danego materiału.

Boiński zaznaczył, że przed publikacją w repozytorium materiały będą weryfikowane przez zespół Centrum pod względem formalnym. Moderatorzy sprawdzą m.in. czy widoczny w spisie materiałów repozytorium opis odpowiada jego treści.

Cyfrowe repozytoria działają już na kilku innych polskich uczelniach. Ma je m.in. Uniwersytet Warszawski, toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika czy Politechnika Wrocławska. „Wiele innych uczelni jest też właśnie na etapie przygotowań do uruchomienia własnych repozytoriów” – dodał Boiński. (PAP)

aks/ mki/

informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera