Skarby z wrocławskiej obwodnicy w Poznaniu

Fot. Instytut Archeologii i Etnologii PAN oddział we Wrocławiu
Fot. Instytut Archeologii i Etnologii PAN oddział we Wrocławiu

Blisko 200 spektakularnych zabytków, pochodzących z bogato wyposażonych grobów sprzed ponad 2500 lat, odkrytych pod Wrocławiem, będzie można obejrzeć w poznańskim Muzeum Archeologicznym od 10 kwietnia do 30 czerwca br.

Wystawa „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)” jest pokłosiem prac wykopaliskowych prowadzonych w Domasławiu przez prof. Bogusława Gedigę, kierownika Zespołu Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badania poprzedzały budowę obwodnicy.

„Dokonane pod Wrocławiem odkrycia zupełnie odmieniły obraz ówczesnych mieszkańców obecnej południowo-zachodniej Polski. Okazało się, że nie były to zamknięte społeczności na niskim poziomie cywilizacyjnym” – czytamy w komunikacie muzealników.

Na olbrzymim cmentarzysku spoczywało ponad tysiąc skremowanych osób. To, co uderzyło archeologów w czasie badań, to odkrycie dwóch wyraźnie wyróżniających się typów grobów – skromnych, wkopanych bezpośrednie w ziemię, z ubogim wyposażeniem oraz dużych, składających się z podziemnych drewnianych komór wraz z wieloma naczyniami czy biżuterią. Bogatą grupę zmarłych składano w ceramicznych popielnicach – urnach. Towarzyszyły im przedmioty wykonane z brązu - naczynia importowane z alpejskiego kręgu kultury halsztackiej i Italii oraz przybory toaletowe, jak również żelazne miecze. Ponadto odkryto bransolety, szpile do spinania szat i elementy rzędu końskiego. Na wystawie w Poznaniu prezentowane są najbardziej spektakularne zabytki, pochodzące głównie z bogatych pochówków.

Zdaniem naukowców w grobach z Domasławia po raz pierwszy w pradziejach naszych ziem, w sposób tak jednoznaczny widoczne jest zróżnicowanie społeczne. Cmentarzysko użytkowane było od około 1300 roku p.n.e. aż do około 450 roku p.n.e., najpewniej przez tą samą społeczność, utrzymującą tradycje miejsca pochówku swoich zmarłych.

Dotychczasowe analizy wskazują, że przedstawiciele społeczności pochowanej w Domasławiu stali na bardzo wysokim poziomie kulturowym – co jest zaskoczeniem dla badaczy pradziejów Polski - porównywalnym do głównych centrów pradziejowej Europy (tzw. kultury halsztackiej). Na podstawie odkrytych zabytków archeolodzy stwierdzili, że pochowane osoby utrzymywały z tymi centrami ożywione kontakty, a za ich pośrednictwem - z cywilizacjami kręgu Morza Śródziemnego. Świadczą o tym dotąd niespotykane lub spotykane bardzo rzadko na ziemiach Polski zabytki z tego okresu. Wśród nich jest największy odkryty w Polsce pradziejowy zbiór pięknie malowanych naczyń – do dziś w doskonałym stanie zachowały się czerwone zdobienia geometryczne.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera