Z Afryki w polskie Karpaty wracają orliki krzykliwe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z zimowania w Afryce w polskie Karpaty wracają, w tym roku z opóźnieniem, orliki krzykliwe. W Karpatach żyje ok. 450 par tych drapieżników; największe w Europie zagęszczenie populacji tego gatunku występuje w Beskidzie Niskim.

"Pierwsze orliki pojawiły się w ostatnią sobotę 4 kwietnia na Dukielszczyźnie w Beskidzie Niskim" - powiedział PAP koordynator regionu podkarpackiego Komitetu Ochrony Orłów dr Marian Stój.

Przypomniał, że "w ubiegłym roku przyleciały o tydzień wcześniej, bo już 29 marca". "Za kilka dni zaczną tokować i odnawiać gniazda, a w trzeciej dekadzie kwietnia rozpoczną znoszenie i wysiadywanie jaj" – dodał ornitolog.

Orliki z polskich Karpat zimę spędziły na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki.

Przyrodnik zauważył, że "są to dosyć punktualne ptaki". "Odloty zawsze rozpoczynają się tuż przed 15 września i trwają kilka dni. Podobnie jest z ich wiosennymi powrotami; od lat regularnie przylatują na przełomie marca i kwietnia" – podkreślił.

Zauważył jednak, że w tym roku ich przylot opóźniła zimowa aura na początku kwietnia.

W naszym kraju gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych; głównie w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu drapieżniki te można spotkać w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim.

Najwyższe zagęszczenie populacji tego gatunku w Europie jest w Beskidzie Niskim - nawet do 20 par na 100 km kw. Oprócz Polski orliki krzykliwe bytują również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W polskich Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach; w połowie wysokości drzewa.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera