Gdzie wzrok nie sięga - nowa wystawa w gdyńskim EXPERYMENCIE

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

30 interaktywnych stanowisk, przybliżających fascynujące zagadnienia z dziedziny optyki, znalazło się na interaktywnej wystawie "Gdzie wzrok nie sięga". Od kwietnia można oglądać ją w gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT.

Wystawa Gdzie wzrok nie sięga jest trzecią ekspozycją stworzoną przez pasjonatów fizyki i dydaktyki - mgr. inż. Krzysztofa Horodeckiego i dr. Bogdana Zajdzińskiego. Poprzednie: Kalejdoskop – Przewrotne OKO oraz Barwy ze słońca gościły w EXPERYMENCIE kolejno w 2013 i 2014 roku.

Na wystawie można między innymi zobaczyć jak działa kino 3D, ekran LCD, czujka alarmowa, hologram, filtr fotograficzny czy też zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne kierowcy. "Znaczna część wystawy ilustruje w bardzo szeroki sposób zjawiska związane z polaryzacją światła – od sposobów uzyskania i detekcji takiego rodzaju światła, przez badanie jego specyfiki, podziwianie związanych z nim pięknych barwnych efektów, aż po praktyczne wykorzystanie w najnowszych technologiach" - opisują autorzy wystawy.

Zwiedzający znajdą odpowiedzi na pytania: czy to możliwe, aby hologram był iluzją trójwymiarowego obrazu, złudzeniem, któremu ulega mózg? Czy nasze telefony komórkowe widzą więcej niż my sami? Czym są i do czego używane są filtry polaryzacyjne? Jakiego typu promieniowanie emituje ciało człowieka? Czym jest kryształ dwójłomny, promienie zwyczajne i nadzwyczajne?

W odkryciu tajemnic optyki pomoże odwołanie się np. do praktycznego wykorzystania polaryzacji światła w najnowszej technologii, w tym ekranu LCD, z którego modelem zwiedzający będą mogli eksperymentować i demontować elementy według uznania. Ekspozycja pozwala również na zbadanie natury światła ultrafioletowego czy podczerwonego, które nie są na co dzień widzialne gołym okiem.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera