Ogłoszono laureatów Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kamil Witowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie (Podkarpackie) zwyciężył w Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Jej 6. finał odbył się w środę w Rzeszowie.

zwycięzcy jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, zakwaterowanie w mieszkaniach należących do uczelni. Laureat I miejsca pokonał w finale 31 najlepszych uczniów z całej Polski.

Kamil Witowski po otrzymaniu nagrody powiedział, że zwycięstwo w tej olimpiadzie jest dla niego dużym sukcesem, zwłaszcza, że aby wziąć w niej udział musiał przyswoić ogromną wiedzę i pokonać dobrze przygotowanych konkurentów z całego kraju. „Przygotowania zajęły mi bardzo dużo czasu, ale warto było. Do zwycięstwa potrzebna jest wiedza z zakresu m.in. prawa karnego, cywilnego, administracyjnego czy zagadnień dotyczących praw człowieka. Prawo to moja pasja, tą tematyką mocno się interesuję i chcę kontynuować naukę na studiach prawniczych. Bardzo ważne dla mnie jest też to, że mogę być spokojny o swoją przyszłość, bo mam pewny indeks WSPiA” – mówił Witowski. Dodał, że w tej olimpiadzie startował po raz trzeci.

Drugie miejsce zajął Aleksander Marzec z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. On także w nagrodę otrzymał możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w domu studenckim uczelni.

Natomiast zajęcie miejsc od 3. do 5. pozwoli na nieodpłatne studia na tej uczelni. Skorzystać z tej możliwości będą mogli: Witold Żak z III LO w Gdyni, który zajął 3. lokatę, Joanna Piskorz z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, która zajęła 4. miejsce, czy zdobywczyni piątego miejsca Agnieszka Myszor z I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.

Rzecznik Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Przemysław Pawlak zauważył, że udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym także na innych uczelniach w kraju, m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Organizatorem olimpiady po raz szósty była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty, a patronem objął ją minister sprawiedliwości. Olimpiada jest dofinansowywana przez ministra Edukacji Narodowej, jako olimpiada interdyscyplinarna. Merytoryczną opiekę nad olimpiadą pełni Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

W finale olimpiady uczestniczyło 32 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W eliminacjach do finału brało udział ponad 3,3 tys. osób z ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.

Najliczniej reprezentowane było województwo małopolskie, skąd na finał olimpiady do Rzeszowa przyjechało 19 uczniów. W zmaganiach brała udział także młodzież z województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, śląskiego, pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Laureatom nagrody wręczył rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny, który wyraził nadzieję, że wśród zwycięzców są przyszli wybitni Polscy prawnicy.

„Jesteście najlepszymi z najlepszych. (...) Bardzo się cieszę, że zaczynacie swoją karierę naukową od takiego sukcesu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszej wiedzy i waszych wypowiedzi. W wielu przypadkach były to odpowiedzi na wysokim poziomie akademickim, którego wymaga się od studentów wyższych lat na kierunku prawo” - powiedział rektor i życzył laureatom dalszych sukcesów.

Uczestnicy finału olimpiady najpierw rozwiązywali test, a później odpowiadali ustnie. Test składał się z 50 pytań dotyczących różnych zagadnień z prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i z socjologii prawa, a także z zakresu prawa międzynarodowego, prawa UE oraz praw człowieka. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli godzinę. Do drugiej, ustnej części finału przeszło tylko 10 osób, które zdobyły najwięcej punktów za test. W części ustnej finaliści musieli odpowiedzieć na trzy wylosowane pytania, a odpowiedzi oceniała Komisja Centralna. W jej skład weszli specjaliści z zakresu prawa i państwa.

Pawlak przypomniał, że tematyka olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie. Uczestnicy zmagań powinni mieć też wiedzę z zakresu działalności partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera