Luc Tuymans doktorem honoris causa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Fot. PAP/ Paweł Jaskółka 27.11.2014
Fot. PAP/ Paweł Jaskółka 27.11.2014

Belgijski malarz Luc Tuymans odebrał w czwartek w Poznaniu doktorat honoris causa Uniwersytetu Artystycznego. Prace Tuymansa od czwartku można oglądać na wystawie “DE. FI. CIEN. CY” w Galerii Art Stations w Poznaniu.

Prof. Hubertus von Amelunxen z The European Graduate School powiedział w czwartek w trakcie uroczystości, że Tuymans może być „uznany za potomka Brueghela”.

"Jego obrazy, począwszy od lat 80. XX wieku, w zdumiewający sposób dopisują ciąg dalszy do flamandzkiego i belgijskiego malarstwa" – stwierdził.

Dr Dominik Lejman z Uniwersytetu Artystycznego podkreślił, że Luc Tuymans zaliczany jest do najważniejszych współcześnie działających malarzy, o nieocenionym wkładzie w dorobek światowej kultury.

"Skromne w skali i subtelne obrazy Tuymansa sięgają do źródeł historycznej traumy, okrucieństwa nazizmu, kolonialnej represji, ewidencji przemijania, wspiera je z niezwykłą siłą i precyzją, stanowiący integralną część pracy jej tytuł" - powiedział.

Prace Luca Tuymansa znalazły się wśród dzieł prezentowanych od czwartku w Galerii Art Stations. Na wystawie "DE. FI. CIEN. CY" zgromadzone zostały ponadto dzieła Andrzeja Wróblewskiego i Rene Danielsa. Prezentacja prac trzech wybitnych współczesnych artystów potrwa do końca lutego 2015 roku.

Wystawa skupia się na dziełach Wróblewskiego z lat 1955 - 1957 oraz Danielsa i Tuymansa powstających od początku lat 80. XX wieku. Prace wypożyczono z kolekcji prywatnych i państwowych z Polski, Belgii, Holandii, Francji, Niemiec i Szwajcarii. Tuymans specjalnie na tę wystawę zgodził się wykonać w galerii rysunek ścienny w dużym formacie. Kuratorem jest Ulrich Loock.

Luc Tuymans urodził się w 1958 roku, mieszka i pracuje w Antwerpii. Jego twórczość prezentowana jest na najważniejszych wystawach na całym świecie.

Malarstwo Tuymansa znajduje się muzeach na całym świecie oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. w Museum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Contemporary Art w Los Angeles, czy Sammlung Goetz w Monachium.

Andrzej Wróblewski zaliczany jest do najważniejszych artystów w powojennej Polsce. Urodził się w 1927 roku, zaczął tworzyć w 1948 jeszcze podczas studiów artystycznych. Do jego najważniejszych prac zaliczana jest seria „Rozstrzelania”, oparta na przeżyciach wojennych artysty. W latach 50. malował w stylistyce socrealizmu. Głównym tematem jego malarstwa był człowiek. Zginął w 1957 roku.

Duński artysta Rene Daniels urodził się w 1950 roku. Jego wczesne prace miały swobodny i anegdotyczny styl. Od połowy lat 80. twórca zaczął malować bardziej minimalistycznie, przedstawiając salę wystawową z substytutami obrazów na ścianach. W 1987 roku artysta przeżył rozległy wylew; ponownie zaczął tworzyć dopiero w 2005 r.

Wystawa „DE. FI. CIEN. CY” jest ukoronowaniem obchodów 10-lecia Art Stations Foundation, której założycielem jest Grażyna Kulczyk, oraz Starego Browaru, gdzie mieści się galeria. Prezentowane przez fundację wystawy inspirowane są zbiorami z prywatnej kolekcji Grażyny Kulczyk.

Obecnie kolekcja obejmuje ponad 500 dzieł - to największa prywatna kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów jest szacowana nawet na 100 mln euro.(PAP)

rpo/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera