Promocja dorobku polskich badaczy pracujących w Niemczech oraz intensyfikacja niemiecko-polskiej współpracy naukowej - to cele projektu "Polscy naukowcy w Niemczech". Realizowany przez Instytut Zachodni w Poznaniu projekt może poprawić obraz Polaków za Odrą.
Do tej pory nie jest znana liczba pracujących w Niemczech naukowców z polskim obywatelstwem, lub polskimi korzeniami. Wstępne szacunki wskazują, że może to być nawet kilkanaście tysięcy osób. Dzięki projektowi mają szanse poznać się wzajemnie, poznać swój dorobek oraz rozpocząć współpracę naukową z innymi naukowcami w Niemczech lub Polsce.
Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu (IZ) Michał Nowosielski przypomniał, że Niemcy są od lat jednym z największych skupisk polonijnych na świecie. Badacze z Polski są aktywni w tamtejszych ośrodkach naukowych, reprezentując różne dyscypliny wiedzy.
Stworzona w ramach projektu, ponadbranżowa polsko-niemiecka sieć naukowców ma ułatwiać nawiązanie kontaktów, poszukiwanie partnerów do przedsięwzięć naukowych oraz promocję indywidualnego dorobku polskich naukowców z Niemiec. Według Nowosielskiego, projekt może mieć też wpływ na poprawę wizerunku rodaków mieszkających za zachodnią granicą kraju.
"Chcemy pokazać, że Polak w Niemczech to również osoba o wysokim wykształceniu, odnosząca sukcesy w znakomitych niemieckich jednostkach badawczych" - powiedział PAP Nowosielski.
Jak dodał, realizowany przez IZ projekt może przyczynić się również do intensyfikacji współpracy między polskimi i niemieckimi jednostkami naukowymi. W przyszłym roku w Berlinie ma się odbyć spotkanie polskich naukowców pracujących w Niemczech. W wydarzeniu tym mają wziąć też udział przedstawiciele instytucji państwowych i naukowych obu krajów.
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."
PAP - Nauka w Polsce
rpo/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.