05.08.2020
PL EN
12.11.2014 aktualizacja 12.11.2014

Wierny smartfon zdradzi złodzieja

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki aplikacji uczącej się nawyków użytkownika skradziony smartfon zablokuje się, gdy wpadnie w niepowołane ręce – informuje „New Scientist”.

Aplikację opracowali brytyjscy specjaliści z Glasgow Caledonian University oraz Edinburgh University, pod kierownictwem Mike’a Justa. Program gromadzi dane dotyczące miejsca, czasu i sposobu używania smartfona. Lokalizacja rozpoznawana jest na podstawie wykorzystywanych nadajników sieci telefonii komórkowej oraz dostępnych sieci Wi-Fi. Rejestrowane są również - za pomocą mikrofonu oraz czujnika oświetlenia – natężenie hałasu i jasność światła.

Już po tygodniu użytkowania telefon tworzy model typowej aktywności i przełącza się w tryb chroniony. Jeśli typowy wzorzec bardzo się zmieni, telefon uznaje, że mógł zostać skradziony i żąda podania hasła. Drobne odchylenia nie wzbudzają podejrzeń aplikacji.

Podczas testów okazało się, że jeśli ktoś zabrał telefon w nietypowe miejsce i zaczął go używać w sposób odmienny od dotychczasowego, oprogramowanie już po 3 minutach żądało podania hasła. (PAP)

pmw/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020