Świątynia Hatszepsut w internecie

Świątynia Hatszepsut. Fot. S. Zdziebłowski
Świątynia Hatszepsut. Fot. S. Zdziebłowski

W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden ze sztandarowych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu.

Jak informują redaktorzy strony, jest ona skierowana zarówno do tych, którzy zainteresowani są działalnością samej misji, jak i do tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o świątyni Hatszepsut.

Portal prezentuje szeroki wachlarz działań Polaków w Deir el-Bahari – internauci znajdą tutaj bowiem opisy projektów prowadzonych obecnie przez zespoły badawcze wraz z kontaktami do ich kierowników, z podziałem na badania egiptologiczne, archeologiczne oraz konserwatorsko-architektoniczne. Zamieszczono również listy członków polskich misji, którzy brali udział w pracach na terenie świątyni Hatszepsut.

Zainteresowany czytelnik znajdzie tu także nowinki dotyczące zarówno aktualnej działalności misji, jak i wydarzeń skoncentrowanych wokół świątyni, przydatne linki do stron związanych z królową Hatszepsut, a także z pracami archeologicznymi w Tebach czy instytucjami, z którymi misja współpracuje.

W przyszłości na stronie opublikowane zostaną bogato ilustrowane opisy poszczególnych części świątyni z planami w powiązaniu ze współcześnie prowadzonymi projektami oraz bibliografią. Znajdzie się tu także strona z raportami z prac misji z poszczególnych lat – obecnie można pobrać sprawozdania, które misja przekazała Egipskiej Służbie Starożytności. Planowany jest dział fotograficzny przedstawiający zdjęcia prac w terenie, fotografie członków misji oraz zbiory slajdów z wydarzeń powiązanych z działalnością misji.

Archeologów i egiptologów powinna szczególnie zainteresować baza danych zawierająca wszystkie zabytki pochodzące z terenu świątyni, które znalazły się w muzeach świata. Ta funkcjonalność ma zostać uruchomiona w najbliższym czasie.

Strona http://www.templeofhatshepsut.uw.edu.pl/  jest obecnie w trakcie tworzenia i uzupełniania informacji. Wkrótce pojawią się kolejne sekcje – m.in. przedstawiające historię badań na stanowisku z wyodrębnioną polską działalnością prowadzoną od roku 1961. Planowana jest także anglojęzyczna wersja strony.

Polscy naukowcy rozpoczęli badania na terenie świątyni w 1961 roku. Obecnie misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański. W toku prac dokonywane są liczne rekonstrukcje tej silnie zniszczonej budowli. Ukoronowaniem dotychczasowych prac jest tablica upamiętniająca trud polskich archeologów, egiptologów, architektów i konserwatorów włożony w odbudowę świętego przybytku Hatszepsut (1473–1458 lat p.n.e.), zamontowana na rampie prowadzącej na najwyższy taras. Świątynia uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i najbardziej malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie nekropolii tebańskiej obok Luksoru.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mazowieckie/ Wielkie odkrycie pod Pomiechówkiem, znaleziono skarb wart pół miliona złotych

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ Naukowcy zbadali cmentarze polsko-czeskiego pogranicza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera